«Та секс просто не для мене»

Обновлено

Як часто ви зустрічаєте людей, не зацікавлених у сексі? В наш час суспільство стає все ліберальнішім: відверті розмови про сексуальне життя стали нормою, і нарешті підіймається питання про необхідність запровадження сексуальної освіти. Не зважаючи на це, багато людей все ще сприймають секс як щось заборонене і брудне. Як те, чого варто соромитись. Це виражається банально в небажанні обговорювати з партнером статеві стосунки. Але існує й більш крайня форма — повне пригнічення власної сексуальності.

Важливо помітити, що пригнічення сексуальних бажань і асексуальність не мають між собою нічого спільного. Асексуальність — це природний стан, а пригнічення сексуальності — вибір (бажаний чи вимушений, свідомий чи несвідомий — але вибір).

Сексуальність — комплексне явище, що поєднує складні емоційні та душевні реакції, але це також і біохімічний процес, в більшості випадків нам не підконтрольний. Ми не контролюємо виділення гормонів, то ж коли людина уникає втілення біологічних бажань — її організм починає «шукати» вихід сексуальної напруги. Вперше цей захисний механізм описав Фрейд. Він назвав його «сублімація». У такий спосіб людина може уникати статевих стосунків і «сублімувати» свої бажання у щось інше: малювання, письменництво, кулінарію, навчання. Фрейд описував це як позитивне явище і практикував його, пояснюючи усі свої кар’єрні успіхи саме сублімацією. У своїх роботах він також звертався до прикладу Леонардо да Вінчі:

«Спостереження щоденного життя людей показує нам, що багатьом вдається перевести значну частину їх статевого потягу на їх професійну діяльність. Статевий потяг особливо пристосований для того, щоб робити такі внески, тому що він обдарований здатністю сублімування. Тобто він в змозі замінити свою найближчу мету іншими, залежно від обставин, більш високими і не сексуальними цілями».

Сублімація може часто траплятись у релігіях, де до сексу ставляться як чогось, що може існувати тільки з метою дітонародження. У таких культурах процес сублімації допомагає людині не здійснювати моральне насильство над своє психікою, а просто перенаправити свої думки і енергію на щось інше. Звичайно, що найчастіше людина цього не усвідомлює.

Мені це також нагадало асексуальну політику партії і оруелівській антиутопії: сексуальна енергія перенаправлялась в бажане для керівництва держави русло: фанатичну любов до Старшого Брата.

Зрештою, якщо за якихось обставин психіка людини не здатна компенсувати сексуальні бажання чимось іншим, пригнічення лібідо і конфронтація бажань можуть закінчитись психічними травмами.

Авторка текста: Лада Нужная

Picture by Rene Magritte

 

Вам может понравиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.