Як би не кричали екологи й аналітики, як би страшно не звучали їхні прогнози, поведінка людей не змінюється (якось антиутопічно вийшло). Чому у фіалкових мріях кожного фантазера не з’являється пунктик «еко-дружній»? Чому в школах дітям не пояснюють вагому різницю між пластиком і склом? Чому еко-речі — це радше новинка, аніж побут? Щогодини до смітників потрапляє приблизно 3 мільйони пластикових пляшок, кожна з яких розкладається в грунті 500 років, а загальна кількість нового сміття на рік складає 6 більйонів кілограм (левова частина чого — пластик). Невже глобальність проблеми не змушує замислитись?
Окей, тепер конкретніше. Як кожен може змінити ситуацію на краще? Адже це справді має бути кожен! Великі справи починаються з маленьких кроків, так як ліс з одного нещасного посадженого корінця. Замість поліетиленових пакетів, пластикових дрібниць і не лише (зубні щітки, посуд, лійки, мильниці, ящики, бачки, шланги, стільці, столи, таблички, статуетки, іграшки…), синтетичної хімії на кухні й у ванній, канцелярії (ручки, лінійки, гумки) — речі, виготовлені з натуральних ресурсів. Вклад може бути зернисто-мінімальним, аби лише він був!
Отож, що можеш зробити ти?
- Еко-сумки! Стильні та зручні, вони чудово доповнять твій образ (привіт, Інстаграм:). До того ж вони краще служать, не рвуться та приємні на дотик. Еко-кульочки можна навіть прати! Та й врешті-решт, ти фанатітимеш — в еко-сумку вміститься ледь не весь твій дім!
- Продуктові сітки! Якщо ти хіпстер, то в тебе не виникне жодних питань… Окей, тепер серйозно, чому це зручно? Вони не порвуться й жодна пляшка дорогого вина не розіб’ється вщент під твоїми (вже майже підкошеними) ногами. Сітки універсальні тим, що довговічні (і не розкладатимуться у ґрунті ще 100-200 років у мовчазній компанії поліетилену й пластикових пляшок).
- Скляні пляшки! Їх можна використовувати значно довше, заливаючи одну рідину за другою (адже скло можна стерилізувати, як роблять твої бабусі перед тим, як залити в баночку смачненького малинового варення, що рятуватиме тебе взимку:) Також якщо їх стане забагато — можна вигадати прикольну вазу (для натхнення — вауваувау).
- Менструальні чаші! Дівчатка, поговоримо відверто. Це надзвичайно економний та комфортний спосіб допомогти собі в «ці» дні. Змінюючи чашу раз на 5-10 років, ти збережеш приблизно 5000-7000 грн й уникнеш неприємних ситуацій. Захисти природу від надмірного захаращення використаними гігієнічними засобами, які ще довго мучать ґрунт своєю присутністю.
- Натуральна косметика! Замість сучасної косметики, до складу якої входить вибухова суміш незрозумілих хімічних елементів, — екологічно чиста, корисна й безпечна для шкіри альтернатива. До того ж існують окремі магазини, що спеціалізуються саме на такій продукції («Младна», «Органічна крамниця», «Suemade», «Liso», «White Mandarin», «Chichka»), в яких доволі приємні ціни. Натуральна косметика використовується набагато довше, тому можна успішно зекономити й цим же допомогти природі.
- Еко-канцелярія! Турбота про природу починається з дрібниць — навіть олівці, ручки й блокноти, незмінні друзі школярів, студентів і офісних працівників, можуть стати екологічно безпечними. Вони дешевші, приємні на дотик і досить зручні, до того ж не псуватимуть собою грунт ще не один десяток років після їх використання! Для прикладу зазирни сюди.
Ти досі обираєш — купити поліетиленовий чи паперовий пакет? Подумай про озеро, на яке плануєш з’їздити з друзями цього вікенду, про гори, які вже декілька років видаються тобі ідеальним місцем для душевної простакринації. Чи не достатньо зруйнувало людство, аби зараз почати відновлювати й допомагати? Усі твої вибори формують тебе й твоє оточення. Ти хочеш дихати свіжим повітрям чи задихатися від неможливості втекти подалі від урбанізації й всього, що за нею стоїть?
Почни з себе, тоді й світ динамічно рухатиметься за тобою!
Авторка тексту: Поліна Гоч