“Та це ж просто жарт, чого ти так реагуєш?”
“Ну ти й дивно вдягаєшся, всі ж сміються!”
“Ти точно сама це написала? Не віриться, що ти така розумна.”
На жаль, булінг і досі є серйозною проблемою у школах. Ми дуже сподіваємося, що тебе це явище не торкнулося, але не виключено, що це відбувається з кимось із твоїх однокласників чи однокласниць.
Поговоримо сьогодні про ознаки булінгу. В чому він може проявлятися, як це відбувається і коли ти можеш навіть не усвідомлювати, що це спроба цькування?
Звідки і чому взагалі виникає булінг?
У будь-якому колективі завжди є людина, яка хоче домінувати чи то бути головною/им. І добитися цього може лише через систематичне приниження та цыкування особи, яку вважає слабшою за себе. Навколо цієї людини обʼєднуються ті, хто бажає долучитися до лідера/ки, і починають наслідувати його/її поведінку. Це теж певний захисний механізм і бажання бути в безпеці, щоб не стати обʼєктом булінгу.
Памʼятаєш гієн з мультику “Король Лев”? Приблизно так і виглядає ця група.
Не кожний конфлікт = булінг
Якась одинична сутичка не рахується, адже всі ми час від часу помиляємось і можемо випадково когось образити, зовсім цього не бажаючи. Обʼєкт булінгу може як завгодно просити припинити, навіть вибачитись за те, в чому не винний/а, але поки королю чи королеві треба підтримувати свій статус, це не припиниться.
Види булінгу:
Фізичний: штовхання, підніжки, чіпляння, бійки, будь-яке нанесення тілесних пошкоджень. Коли штовхають в коридорі, щоб людина впала чи вдарилась, ставлять підніжки, коли йде відповідати до дошки або просто напряму б’ють, щоб показати свою силу.
Психологічний: приниження, образливі жарти, поширення пліток, навмисне ігнорування, погрози, шантаж та маніпуляції. Це коли придумують образливе прізвисько і всі це підхоплюють, коли поширюють чутки, які взагалі не відповідають дійсності.
Кібербулінг: приниження в інтернеті. Коли пишуть образи як в особисті повідомлення, так і в коментарях під дописами. Роблять образливі картинки. Викладають фото без дозволу чи шантажують тим, що викладуть в мережу щось непристойне.
Сексуальний: словесні образи, принизливі коментарі, поширення пліток, сексуальні домагання або небажані коментарі щодо зовнішності, сексуальних відносин чи орієнтації. Коли зауваження чи коментарі супроводжуються жартами сексуального характеру.
Що робити у випадках булінгу? Не мовчати!
Так, ми знаємо, що якщо розповісти вчителю/вчительці, може стати тільки гірше.
Не тому, що вони можуть не втрутиться (хоча таке теж може бути), а тому що можна
одразу отримати нове прізвисько “ябеда”. І цькування стане ще активнішим. Але це перший крок, він важливий. Адже вчитель/ка може зібрати дорослих з обох сторін та поговорити з ними. Це дійсно може допомогти. Якщо ні — ти маєш повне право звернутися до директора/ки школи і навіть до поліції.
Адже за законом передбачена відповідальність за булінг – від штрафу до громадських робіт. так само є відповідальність за приховування фактів булінгу освітніми закладами.
Пам’ятай: лідер/ка стаї, що займається булінгом, насправді людина, якій дуже страшно. Страшно, що насправді він/вона може самоствердитись і бути важливим/ою тільки за рахунок інших. Що єдиний спосіб, яким він/вона може привернути до себе увагу – це знущання над кимось. Це в школі він/вона хоробрий/а і сильний/а. А вдома може отримувати по повній від близьких за свою поведінку чи погані оцінки.
А ще – це обовʼязково колись закінчиться. Нічого не може бути вічним. Зазвичай, у старшій школі цих королів та королев “відпускає”. На це впливає дорослішання, зміна інтересів та налагодження особистого життя. А ще буває так, що вся свита йде до іншого закладу, і більше немає цієї групи підтримки, тож і булити стає нецікаво.
Якщо в тебе у школі чи коледжі є булінг і тобі довелося зіткнутися з ним, звертайся за підтримкою на Національну гарячу лінію для дітей та молоді або до Teenergizer.org
Ми знайдемо разом вихід з цієї ситуації!