Скорбота – це індивідуальний процес, який кожна людина проживає по-своєму. Це дуже важливо розуміти – немає жодного універсального алгоритму переживання втрати, ніхто не проживає її «правильно» чи «неправильно». Цей процес може набувати різних форм, бути різноманітним у своїх проявах і тривалості – і це все ок.
Коли поруч з нами людина, що переживає втрату, дуже хочеться їй допомогти почуватися краще. Але, на жаль, іноді люди обирають недоречні висловлювання для підтримки, або взагалі не знають, що варто сказати (і чи варто взагалі).
Уникай зайвого оптимізму
Не дивлячись на добрі наміри, для людини в горюванні він може бути як мінімум дратівливим. Дай ій/йому можливість відчувати те, що з ним/нею відбувається.
Обережніше з кліше
Фрази на кшталт: «він/вона тепер у кращому світі», «на все воля божа» – таке говорити не варто.
Активно слухай
Дай людині простір для висловлювання, не перебивай. Якщо людина не готова зараз говорити (і це нормально) – нагадай, що ви поруч, і вона/він може звернутися до тебе, коли виникне така потреба.
Чим ти можеш допомогти
Обов’язково запитай. Можливо, ти можеш допомогти з приготуванням їжі, адже для людини у горі на це може не вистачати часу або сил. Запропонуй допомогу з вигулом собаки тощо.
Не припускай
Не припускай, що знаєш, що саме відчуває людина. Кожен може проходити період втрати і горювати по-різному.
Надавай підтримку.
Може здатися, що все це дуже просто, але це зовсім не легко на практиці.
Тож, підсумуємо:
1. Менше говори
2. Більше слухай
3. Будь поруч
А якщо тобі потрібна порада чи допомога, якщо ти хочеш допомогти близькій людині пережити втрату, але не знаєш як — звертайся по психологічну підтримку:
- на Національну гарячу лінію для дітей та молоді: за номером 116 111, через директ @childhotline_ua чи телеграм @CHL116111
- до Teenergizer через сайт teenergizer.org