“Онлайн проблеми” — це такі ж реальні проблеми, як і всі інші, а іноді вони можуть викликати навіть більший стрес, оскільки від них важко “сховатися” навіть удома. Вони можуть викликати дуже сильний стрес і переживання.
За статистикою 77% дітей звертаються по допомогу до друга, брата чи сестри, якщо з ними трапляються негативні ситуації онлайн. У такі моменти важливо підтримати людину, бути поруч і з розумінням поставитися до всього, що сталося.
Різні люди реагують на стрес по-різному. Хтось замикається в собі, а когось накривають емоції.
Як допомогти близькій людині впоратися з реакцією на стрес?
Дай виговоритися. Насамперед людина має сказати вголос усе те, що її турбує. Звісно, не варто нікого примушувати це робити, якщо вона хоче побути в тиші, але будь готовий/а просто слухати про те, що хвилює твою близьку людину.
Будь поруч. Поклади руку на плече або спину, візьми за руку. Але переконайся, що людині будуть комфортними будь-які дотики. Це одна з технік заземлення, яка може повернути людину в момент.
Запитуй. “Чим я можу допомогти?”. Можливо, твій друг або член сім’ї вже знає, як ти можеш його підтримати. Наприклад, спокійно розмовляти з ним або робити разом дихальні вправи. Розуміння того, що поруч є хтось, хто знає, що робити, може допомогти твоїй близькій людині почуватися безпечніше і спокійніше.
Не знецінюй переживання. Уникай таких фраз як “візьми себе в руки” або “іншим зараз гірше”. Подібні слова можуть тільки погіршити ситуацію і почуття ізольованості/вини, яке і так тисне на людину. Крім того, вони звучать як пряма відмова в підтримці.
Не давай зайвих порад. У момент стресу краще дати людині час і можливість виговоритися, якщо він/вона самі про це не попросять. Наприклад, у випадку з цькуванням в інтернеті — можна запропонувати людині поговорити зі старшими (батьками/вчителями), але тільки тоді, коли вона сама запитає, наприклад, що їй робити.
Якщо тобі потрібна психологічна підтримка, ти завжди можеш звернутися за безкоштовною психологічною консультацією на сайті teenergizer.org