Ділимося з тобою лайфхаками про те, як організувати свою роботу й навчання на карантині краще, ніж будь-коли. Готовий (а)? Гайда!
Основи продуктивної роботи
- Дисципліна – важливий момент в організації домашньої роботи. Людей можна поділити на 2 типи: ті, кому пощастило із самоорганізацією, і ті, кому потрібна мотивація з боку. Якщо тобі складно організувати себе й дотримуватися чіткого графіка – тобі можуть допомогти однокласники або одногрупники, хлопці з команди й керівники: загальними дзвінками, нагадуваннями, загальними завданнями. Добре вводять у робочий темп і налаштовують онлайн-конференції на початку дня. Якщо зустріч призначена на 9.00, то людина повинна до неї підготуватися: завчасно прокинутися, відповідно виглядати, налаштувати програми в комп’ютері, прочитати потрібні документи. Якщо вам потрібно зробити перерву в роботі, попереджайте про це колег у чаті й повідомляйте, коли повернетеся. Це прояв взаємоповаги й одночасно дисципліна і відповідальність перед командою, а колеги вчасно нагадають вам про закінчення перерви й очікують завданнях.
- Ефективно самоорганізуватися може допомогти розклад справ на день. Якщо вам подобаються візуальні планувальники на папері – складіть свій перелік обов’язкових справ, повісьте його на видному місці: на стіні, дверях, холодильнику, де зручніше. Розпишіть у часі весь день: від ранкового підйому до підготовки до сну, і строго дотримуйтеся його. Відзначайте виконані завдання і відстежуйте, наскільки вийшло з ними впоратися: що зайняло більше часу, а що – менше, щоби надалі точніше вибудовувати графік. Таке постійне нагадування допомагає тримати ритм.
- Дисциплінують у виконанні роботи й чіткі дедлайни: обумовлений із керівником і командою час, коли потрібно надіслати той чи інший звіт, виконати завдання. Кожен день важливо починати з командної планерки, обговорювати план завдань на день, а ввечері обов’язково зібратися в он-лайн конференції й підвести підсумки дня, обговорити складнощі й досягнення. Також це допомагає конструктивно підтримувати контакт між співробітниками, обмінюватися лайфхаками.
- Обговорите ваш робочий графік із домашніми. Сім’ї та рідним потрібно пояснити, що ви не у відпустці, робота триває й чому вам важливо на ній зосередитися. Встановіть правила, домовтеся, у який час діти читають, грають, вчаться і т.п., Але вас не відволікають і не шумлять, а коли можна поспілкуватися шумно і всім разом. Розподіліть обов’язки у виконанні домашніх справ, підтримуйте вашу другу половинку, – запитуйте, де і як потрібно допомогти, намагайтеся не створювати додаткових стресів.
- Ускладнює віддалену роботу кількість повідомлень в усі можливі месенджери. Не виключені й помилки – щось пропустити і вчасно не відреагувати або написати відповідь не в той чат. По-можливості, варто домовитися з колегами про використання мінімальної кількості каналів он-лайн спілкування, сфокусуватися на 3-5 робочих групах. Не допускайте великого накопичення непотрібної і відпрацьованої інформації в пошті й месенджерах – порядок і гігієна в каналах комунікації теж дуже допомагає структурованій і ефективній роботі.
Лайфхак: не збивай режим дня
На карантині краще зберегти колишній розпорядок дня й не спокушатися ідеєю прокидатися й засипати пізніше. Ранковий час, який ви раніше витрачали на проїзд, можна використовувати для повноцінної зарядки або прогулянки в парку або безлюдному кварталі, дотримуючись усіх запобіжних заходів і гігієни. Ранкове сонце відмінно заряджає бадьорістю на відміну від вечірнього. Крім того, вранці зручніше приготувати їжу, щоби не відволікатися на це протягом дня, а вечір провести в приємному спілкуванні із сім’єю.
Міжнародна рада з харчової інформації та інші організації з безпеки продуктів рекомендують мати запас їжі і води на два тижні і, бажано, розробити меню на цей час. Алісса Пайк, сертифікований дієтолог із Міжнародної ради, запевняє, що зберегти здорове харчування на карантині можливо, головне в цьому – купити не тільки гречку, але різноманітні продукти, щоби варіювати страви. Алісса Пайк рекомендує наступний базовий запас:
- Здорові крупи – рис, бобові, паста і вівсянка. Вони дешеві й довго зберігаються, але щоби вони не втратили корисні і смакові властивості, їх необхідно зберігати правильно, у герметичних контейнерах у прохолодному сухому місці.
- Консерви-риба в маринаді (але не в маслі), овочі у власному соку і фрукти без додавання цукру. Вони вигідні подвійно, оскільки ви можете з’їсти рибу або овочі, а рідину використовувати для приготування інших страв.
- Вода й молоко тривалого зберігання.
- Для перекусів – дієтолог радить не харчуватися чіпсами, а замінити їх сухофруктами й горіхами як більш здоровою альтернативою. Можна купити і трохи улюблених солодощів, наприклад, чорний шоколад і споживати його у важкі хвилини – психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне.
- Заморожені овочі та фрукти – у них стільки ж вітамінів, як і у свіжих. Це з’ясували вчені з Університету Каліфорнії, які у 2015 році провели лабораторні дослідження заморожених і свіжих кукурудзи, моркви, броколі, шпинату, гороху, зеленої квасолі, полуниці й чорниці.
Лайфхак: користуйся послугами доставки
Вітчизняний МОЗ рекомендує на час карантину утриматися від споживання сирих продуктів і все готувати, але західні дієтологи все ж радять купувати свіжі овочі і фрукти, м’ясо й рибу. Якщо ви вважаєте за краще не виходити з дому й уникаєте магазинів, допоможуть служби доставки. Продукти із супермаркетів додому доставляють такі сервіси, як Glovo і «Кабанчик». Glovo працює в 16 містах, у карантинному режимі приймає онлайн-платежі, без підпису замовлення і з «безконтактною» доставкою в зазначене місце, під двері квартири, наприклад. Вартість доставки продуктів – 60 грн, крім того, зважаючи на ситуацію сервіс знизив доставку з аптек, тепер вона коштує 10 грн. У «Кабанчика» покриття більше, більше 70 міст, але і вартість доставки продуктів вище – вона варіюється від 80 до 200 грн.
Разом із ресторанами й торговими центрами пішли на карантин і спортклуби, як одне з потенційно небезпечних місць зараження через скупчення людей. Тим, хто на самоізоляції, тренери радять не нехтувати фізичною активністю, а займатися кожен день – навіть якщо це коротке тренування в 10-15 хвилин. Для цього можна скористатися численними тренуваннями онлайн. У «Ютубі» є десятки тисяч відеороликів, записаних спеціально для домашніх вправ. Тренування відбувається в режимі реального часу: тренер робить вправи й коментує їх, і вам досить повторювати його руху. Користуючись вимушеним сидінням вдома, на своїх сторінках у соцмережах фітнес-тренери записують відео-тренування кожен день і так стимулюють передплатників займатися. Корисними можуть бути наступні ресурси:
- Американський тренер Кессі Хо розробила 14-денний карантинний план тренувань із різними вправами, щоб аудиторія не нудьгувала. Щодня вона на своїй сторінці в «Інстаграм» (https://www.instagram.com/blogilates/) публікує відео тренування. Крім того, у Кессі Хо у вільному доступі є тихе кардіотренування – для людей, у кого квартири з тонкими стінами й підлогами, і сусіди скаржаться на шум і тупотіння.
- Для тих, хто перебуває на карантині всією родиною, є групові тренування для дорослих і дітей одночасно. Таке тренування є на Ютуб-сторінці Popsugar Fitness. Це короткий 10-хвилинний цикл вправ із навантаженням, розрахованої на різні покоління.
- Практикувати йогу допоможе канал Yoga with Adrienne, який веде американська актриса і тренер Едрієнна Мішлер. На каналі є тренування від 5 до 45 хвилин, включаючи йогу для початківців. Крім того, Мішлер записала спеціальну 15-хвилинну медитацію проти тривоги і стресу.
Лайфхак: не бійся іноземних мов.
Найчастіше якісні тренування можна знайти в зарубіжних тренерів. Якщо ви не знаєте англійської – не біда, тренери проговорюють те, що роблять, і щоби розібратися, якщо ви не розумієте слів, потрібно уважніше стежити за їхніми рухами. У Кессі Хо відео й зовсім без слів, тільки під музику.
На свіже повітря
Режим самоізоляції вимагає уникати скупчень людей, однак виходити на свіже повітря обов’язково. «Виходьте на прогулянку, катайтеся на велосипеді. Ви можете робити це навіть із другом або родичем, якщо ви обидва здорові й не належите до групи ризику. Так, необхідно обмежувати контакти, але й дотримуватися балансу приміщення і вулиці теж потрібно «, – говорить Кейтлін Ріверс, епідеміолог з американського Університету Джона Хопкінса. Є кілька варіантів, як отримати дозу свіжого повітря:
- Скористайтеся європейською практикою і виходьте на балкон. Жителі італійської Сієнни й Сицилії на балконах співають і грають на музичних інструментах, мадридці танцюють під музику, а берлінці роблять зарядку.
- Якщо ви живете в спальному районі, то знаєте, у які години на вулицях мало людей. Виходьте погуляти в цей час, або рано вранці, до години пік.
Лайфхак: домовся із сусідами
Якщо у вас є чат під’їзду або будинку в месенджері, встановіть із сусідами графік, хто й коли виходить на вулицю. Так ви зможете не перетинатися й дотримуватися запропоновану МОЗ рекомендацію не наближатися до інших людей на три кроки.
Джерела: експерти Міжнародної ради з харчової інформації та медіа-платформа Фокус.