Їй було 14. Вона несла бомбу до відділку поліції.
Ні, це не фільм. Це Україна, 2025 рік.
Дівчинка з Тернополя шукала підробіток у Telegram.
Росіяни знайшли її в анонімному чаті, зламали телефон, витягли особисті фото й пригрозили оприлюднити їх. Далі дали інструкцію — закласти вибухівку біля відділку поліції.
Вона була налякана, самотня і не знала, як відмовитися.
15- і 17-річні хлопці з Івано-Франківська повірили в легкі гроші. Зібрали вибухівки в орендованій квартирі. Один загинув, інший — втратив обидві ноги. Постраждали випадкові перехожі.
Їй — 15. Вона мала підпалити об’єкт «за інструкцією з Telegram».
Вони з друзями підпалювали енергооб’єкти Укрзалізниці у Києві та Харкові. Їх завербували в Телеграмі. Дали чіткі інструкції: що підпалити, як зникнути, що писати в звіті. Пообіцяли легкі гроші. Наймолодшій серед них — всього 15 років. Вона могла загинути. Могли загинути інші. Тепер замість звичних підліткових років — суд і реальна загроза втрати свободи.
Це не сюжет з фільму. Це — тут і зараз.
Ворог цілить у найвразливіших — підлітків, які шукають швидкий заробіток, бо часто просто не бачать іншого виходу.
Це вже не поодинокі історії. Це онлайн-вербування підлітків через соцмережі. Це – шантаж, експлуатація, маніпуляції, які змушують тебе наражати себе й інших на смертельну небезпеку або коли здається, що в цій реальності немає шансів.
Рекомендації, що робити, якщо ви отримали підозрілі пропозиції в Telegram:
- Не реагуйте на пропозиції: Не відповідайте на повідомлення від незнайомців і не натискайте на підозрілі посилання. Якщо пропозиція здається занадто гарною, щоб бути правдою, вона, ймовірно, є пасткою.
- Сфотографуйте та збережіть повідомлення: Якщо ви отримали підозріле повідомлення, зробіть скриншот і збережіть його для подальшого звітування.
- Повідомте про це адміністрацію Telegram: Використовуйте функцію “Поскаржитися” на повідомлення, канал чи користувача, який надсилає підозрілі пропозиції.
- Повідомте батьків або дорослих: Розкажіть батькам, вчителям або іншим надійним дорослим про те, що сталося, і запитайте, як правильно діяти далі.
- Зверніться до кіберполіції: Якщо ситуація виглядає серйозною, не зволікайте та зверніться до кіберполіції. Вони можуть допомогти виявити та зупинити злочинні дії.
- Не діліться особистими даними: Нікому не передавайте особисту інформацію, фото чи фінансові дані без серйозної причини.
Куди можна звернутися за допомогою?
Якщо тобі стало відомо про шантаж або онлайн-вербування, розкажи про це батькам або дорослому, якому довіряєш.
Звернися на гарячу лінія з протидії онлайн-ризиків (1545 – далі “3”)
Гаряча лінія СБУ 0 800 501 482 або пиши в чат-бот СБУ у Telegram “Спали ФСБшника”
Кіберполіція України (анонімне повідомлення про злочини): 0800 507 309
Національна поліція України: 102
💬 Якщо ти стикався з подібним — або просто не знаєш, як реагувати — не мовчи.
Звертайся на @stopsexting_ua чи @teenergizer, а саме:
–Гаряча лінія від #stop_sexтинг з протидії онлайн-ризиків: набирай 1545 (далі – 3).
-Безкоштовні психологічні консультації для постраждалих в онлайні від @stopsexting.ua. Для цього – заповнюй форму на сайті stop-sexting.in.ua або пиши нам у телеграм (нік –@stop_sexting).
-Безкоштовна психологічна підтримка від Teenergizer на сайті teenergizer.org