Заціни, ми вже 32 738 консультацій провели

Галопом по Європах – гайд юного автостопщика

Обновлено

Безвіз давно відкритий, масштабні фестивалі рухаються до свого логічного завершення, а ти досі працюєш змінами по шість-десять годин, щоби прогодувати своє бренне тіло і, якщо пощастить, заробити на подорож?

Для сміливих, економних і тих, хто потім не розповість мамі, існує автостоп (англ. hitchhiking). Наша команда вирішила максимально прискорити процес відриву твоєї п’ятої точки від площини рутинного буття на зустріч літнім пригодам.

Teenergizer зібрав основну інформацію про хітчхайкінг і поспілкувався з прекрасною Танею Разумнюк, випускницею факультету міжнародних відносин у КНУ, яка за останні два роки об’їхала 13 країн, у трьох із них залишалася жити й у кожній стопила.

Почнемо з банальностей і ліричних відступів: у чому ж кайф? Чому люди вибирають хітчхайкінг?

Більшість стопить із кількох причин:

– Бюджетність
– Спілкування з новими людьми
– Життєвий досвід
– Пригоди

Таня каже: «Автостоп для мене ‒ це більше, ніж просто економія грошей, це один зі способів ближче познайомитися з країною та її людьми. Більш того, він робить подорож по-справжньому непередбачуваною (в хорошому сенсі, хоча як пощастить). Іноді водії по дорозі заїжджають або зупиняються в дуже красивих місцях, про існування яких ви могли навіть не підозрювати й точно б пропустили, подорожуючи на автобусі або поїзді»

Чи є правила? Культура автостопу, як і будь-яка інша культура, не обходиться без своєрідних ритуалів. Про піднятий великий палець усі чули, про таблички з пунктом твого призначення ‒ теж. Але існує величезна кількість важливих нюансів, про які потрібно знати, вирушаючи в подорож.

Таня ділиться: «Говорити про універсальні правила автостопу складно, оскільки в кожного свій підхід і все дуже залежить від країни».

Teenergizer радить:

  • Брати якомога менше речей. Стопити з чим завгодно, що не поміститься при нагоді в тебе на колінах, уже вкрай складно.
  • Захопити дощовик, мати в межах змінний одяг, трохи грошей і мобільний телефон.
  • Ретельно розрахувати маршрут (або принаймні знати назви великих населених пунктів, через які їдеш). Більшість водіїв їдуть з одного міста в інше, і фраза «Нам у бік села/міста такого-то» сприйметься куди простіше фрази «Їдемо до траси номер 607А». До того ж це додатковий спосіб убезпечити себе від зайвих неприємностей: якщо на прямому шосе Київ-Одеса машина раптом кудись згортає, а водій не дає тобі про це знати, варто задуматися. Карта або Гугл Мапс не будуть зайвими.
  • Переконатися, що не стопиш біля мостів, розв’язок або будь-яких інших місць, де машинам буде незручно зупинитися. Намагайся виходити за межу міста перш, ніж починати зупиняти машини, так водіям зрозуміліший напрямок твоєї подорожі.
  • Пам’ятати, що чим швидше рухається транспорт, тим більше йому потрібно місця, щоби зупинитися. Подумай, чи можуть тебе побачити здалеку й чи безпечно тут гальмувати.
  • Привертати увагу: посміхайся, смій, танцюй, утримуй із водіями зоровий контакт. По-перше, рух привертає увагу куди ефективніше статичності, а по-друге, з гумором і хорошим настроєм куди простіше розташувати до себе й зупинити машину.
  • Розраховувати час реалістично: подолати за день по 700-800 км тобі навряд чи вдасться, так що якщо поїздка на довгу дистанцію, подумай, де зможеш переночувати. Звичайно, цілодобові заправки або намети в полі ніхто не відміняв, але якщо ти звик до комфорту, шукай інші варіанти.
  • Стопити можна і вночі, але в такому (та й у будь-якому іншому) випадку подбай про якийсь світловідбиваючий елемент на одязі або рюкзаку. У темряві водієві куди складніше тебе побачити.
  • Чим більше людей, тим складніше всім вміститися в одну машину. Наприклад, водії великих фур офіційно не мають права брати із собою в кабіну більше однієї людини, так що тут доведеться або чекати порожній легковик, або розділятися.

«Перед поїздкою в країну краще перевіряти, чи не заборонений там автостоп на законодавчому рівні», – нагадує Таня.

І Teenergizer не може з нею не погодитися. Наприклад, спроби австостопа на платних магістралях у Білорусі караються штрафом, який виявиться явно не по кишені бюджетному мандрівнику.

Таня: «Стоп набагато безпечніший і простіший, ніж здається на перший погляд». Але без веселих історій теж часто не обходиться…

Автостопщиця розповідає:  «Коли ми перетинали Швейцарський кордон, прикордонники вирішили перевірити нас і наш багаж, виявилося що водій нашої машини і його дівчина напередодні приймали кокаїн, який і виявили в них у крові. Мене й моїх друзів це мало хвилювало, так як наші нові знайомі виглядали досить адекватно, але за законами Швейцарії вони повинні були сплатити штраф 600 євро. Історія закінчилася тим, що прикордонник сказав: «Я звичайно повинен вас оштрафувати, але ви сказали нам правду, тому цього разу я вас прощаю, але наступного разу не приймайте кокаїн». І ми всі радісно поїхали до Італії».

Тож як убезпечити себе від непередбачуваних ситуацій на дорозі?

Таня радить: «Що дійсно важливо – це вміння оцінити адекватність того, до кого ви сідаєте в машину протягом тих декількох хвилин, що ви з ним спілкуєтеся».

Не існує універсальних думок на сет газових балончиків, ножів та інших речей, які люди в цілях безпеки беруть із собою в поїздку. Пам’ятай: ризик на себе береш не тільки ти, а й водій. Будь обережним, пильним і довіряй інтуїції.

Але одна деталь точно ніколи не буде зайвою: якщо їдеш не один, домовся з напарником про кодовий фраз е, після якої ви знали б, що час залишати машину. Н

Наприклад, «Мені вчора дзвонила Катя, передавала тобі привіт».

Якщо ця горезвісна Катя все ж передала тобі привіт (чого, ми сподіваємося, ніколи не станеться), як вийти з машини безпечно?

Ти завжди можеш:
– Попросити зупинти на заправці, тому що зголоднів/треба до туалету/зарядити телефон
– Зробити вигляд, що тебе нудить і треба терміново зупинитись
– Перевірити, чи зачинені двері на замок, силаючись на те, що неправильно їх замкнув

Щоби нікого не лякати, скажімо, посилаючись на дані сайту Wandrly Magazine шанси бути вбитим або зґвалтованим під час поїздки автостопом дорівнюють 0.0000089 %. І твоя бабуся просто занадто тебе любить і хвилюється.

Якщо виникають питання, ти завжди можеш звернутися до активістів команди Teenergizer за порадою, а також скористатися сайтом Hitchwiki, де зібрана вся корисна інформація. Наша команда бажає тобі приголомшливого літа!

Авторка: Анна Пустовойт

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.