Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

До лікаря без батьків: новини про закон для підлітків

Оновлено

Чи буде в українському законодавстві спеціально визначено поняття «підліток»? Чи потрібно дати молоді від 14 років право самостійно підписувати документи, які дозволять отримати медичні послуги?


Про це йшлося на черговому засіданні робочої групи з розробки законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я», яке відбулося 19 червня.

До обговорення того, чи потрібні серйозні зміни до чинного законодавства, долучилися, зокрема, представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, ініціативна група народних депутатів, експерти благодійної організації об’єднання підлітків та молоді та МБФ «Український Фонд громадського здоров’я».

 

Зараз молодь 14-18 років може самостійно вибрати лікаря і звертатися за допомогою, але підписувати документи на отримання таких послуг права не має.

«Особа, яка не має повної цивільної дієздатності, не може повною мірою реалізувати надане їй право на вибір лікаря, методів лікування, адже надання медичних послуг супроводжується необхідністю оформлення угоди (укладення договору з надавачем медичних послуг), який має бути підтверджений законними представниками».

Про це йдеться в аналітичній записці щодо законодавчих проблем доступу підлітків (від 14 років) до медичних послуг, яку підготувала команда експертів.
На думку громадськості, відсутність можливості підписати інформовану згоду, відсутність права без батьків або законних представників отримати інформацію про результати тестів на ВІЛ, на інфекції, що передаються статевим шляхом, навіть можливості самостійно отримати довідку від лікаря (наприклад, для басейну), – це те, що перешкоджає пацієнтам від 14 до 18 років отримувати медичні послуги повною мірою.

Варіант, який поставив би всі крапки над «і», – це внесення змін до відповідних статей Цивільного кодексу. Однак, за словами представників профільних міністерств, втручання в кодекс необхідне.

Як результат, більшість учасників засідання дійшли висновку, що досягти бажаного результату можна шляхом внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я. Зокрема, передбачити право для дітей від 14 років на звернення за медичною допомогою відповідно до порядку, розробленого Кабінетом міністрів. Саме цей порядок має визначити особливі умови: про яку конкретно допомогу йдеться, у яких випадках тощо.

Що стосується поняття «підлітки», громадські активісти звертали увагу на реалії законодавства. Чинні нормативно-правові акти не передбачають чітких процедур особливостей реалізації підлітками своїх прав. Хоча при цьому термін «підліток» згадується в Основах законодавства про охорону здоров’я неодноразово (ст 59, 60, 65, 66).

Однак за підсумками засідання робочої групи вирішено, що окремого визначення для поняття «підліток» не буде.

«Я цілком розумію важливість проблеми, яка існує з законодавчим визначенням поняття» підліток». Але це питання не охорони здоров’я, і вимагає наскрізної інтеграції в законодавство й нормативно-правові акти «, – зазначила депутат Лада Булах.

Зрештою, будь-які зміни, які будуть йти на користь дітям і сприяти здійсненню права на фізичне і психічне здоров’я, – потрібно вітати. Якщо для цього можна не міняти Цивільний кодекс-чудово. Якщо для цього достатньо внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я й передбачити все необхідне в постанові Кабміну – прекрасно. Адже головне не кількість прийнятих законопроектів, а їх практичне втілення. Не реформа заради реформи, а реальна допомога підліткам, які мають право отримати кваліфіковану медичну допомогу навіть в умовах, коли батьки не мають можливості або бажання подбати про них.

 

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.