Заціни, ми вже 108 332 консультацій провели

“Здається, у мене РХП”

Оновлено

Розлади харчової поведінки (РХП) — це група психічних розладів, пов’язаних із харчовою залежністю. Зазвичай, це супроводжується сильним занепокоєнням щодо ваги та форми тіла і зустрічається у багатьох дівчат (і хлопців), особливо у підлітковий період.

Як розпізнати РХП та як йому можна запобігти, розказуємо тобі у каруселі, адже ми знаємо, що це тема, яка може дуже-дуже боліти🫂

Прапорці, що можуть свідчити про РХП:

  • ти рахуєш калорії і постійно думаєш про їжу в цифрах
  • ти “караєш” себе спортом чи кардіо після прийомів їжі
  • твоє відображення в дзеркалі викликає огиду
  • ти задаєш емоції їжею
  • ти спеціально сидиш на дієті (не лікарській)
  • періодично ти “зриваєшся” і компульсивно переїдаєш
  • ти постійно зважуєшся, робиш заміри

Нам дуже шкода, якщо ти помічаєш за собою один чи кілька цих прапорців. Всі вони — ознаки розладу харчової поведінки. Але оскільки це хвороба, то точний діагноз може поставити тільки лікар/ка.

Найкраще, що ти можеш зробити для себе вже зараз, якщо помічаєш ці знаки, це:

  • турбуватися про фізичне здоровʼя
  • будувати нове ставлення до тіла і нові установки
  • працювати із самооцінкою
  • переглянути своє оточення та контент

Фізичне здоров’я

Карати себе іжею, забороняти собі якісь продукти чи компульсивно переїдати точно не принесе користь твоєму тілу. Почитай трохи про

збалансоване харчування та поступово впроваджуй його у свій повсякденний раціон. Скоріше за все, перший час буде складно, але це 1 крок, який ти можеш зробити у зміні харчової поведінки.

Не займайся спортом, щоб покарати себе за їжу.

Обери ті види спорту, які тобі подобаються і займайся ними в задоволення. Заведи собі «харчовий щоденник» і записуй туди свої думки, коли ти знову хочеш повернутися до переїдання або недоїдання (або інших проявів РХП).

Нове ставлення до тіла

Коли кажуть «моє тіло — мій храм» в прямому сенсі мають на увазі, що ми маємо турбуватися про нього як про храм. 3 любов ‘ю, повагою. Головна функція нашого тіла не бути ідеальним і відповідати чиїмось стандартам, а жити, рухатися, досліджувати та відчувати.

Слідкуй за тим, що ти говориш про себе. Коли хочеш знову обізвати себе, насварити за їжу — відганяй цю думку як мушку, що постійно літає перед тобою в повітрі. І заміни ці негативні установки на позитивні. «Ти сьогодні зміг/ла випити всю денну норму води. Я так пишаюся тобою».

«Це тіло пройшло зі мною вже стільки всього. Ти таке класне!»

Самооцінка

У кожної людини є свої сильні та слабкі сторони. У кожної людини є те, що їй в собі подобається та те, що вона хотіла б змінити. Не буває ідеальних людей і це абсолютно нормально. Випиши собі на листочку список із речей, за які ти себе любиш. Напиши те, що хочеш покращити і оціни від 1 до 10. Не підходь до «неідеальних» пунктів радикально з метою змінити щось одразу від 0 до 10. Дай собі час і постав за мету за місяць/півроку /рік покращити цю сферу хоча б на 1 бал.

Оточення та контент

Прослідкуй, чи ніхто з твого оточення не дає тобі осудливі коментарі чи оцінку твого тіла. Цього не мають права робити ні близькі, ні друзі чи подруги, якщо ти не питаєш у них пораду. Якщо хтось хоче прокоментувати твій прийом їжі чи зовнішній вигляд, вагу тощо — так само відганяй від себе ці слова. А ще краще, подумай над обмеженням контакту із цією людиною.

Прослідкуй також на кого ти підписаний/на в соціальних мережах. Якщо це люди, які транслюють лише про схуднення — вірогідно у них теж є прояви РХП. Слідкуй за різними акаунтами, щоб бачити, що краса буває різною, не залежно від розміру одягу чи підкачаного преса.

Це не соромно говорити про РХП і звертатися по допомогу. Варто проконсультуватися із психіатром/инею та/або психологом/инею, щоб подолати цей розлад комплексно. Це може бути небезпечним для твого здоровʼя, і ми готові тебе вислухати, якщо ти хочеш вже поговорити про це.

Звертайся по консультацію за контактами 116 111, 0 800 500 225, в телеграм @CHL116111 та директ інстаграму @childhotline_ua, а також через сайт Teenergizer.org.

Це анонімно та безкоштовно!

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.