Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

Як школярам розповідають про секс в Україні та Європі

Оновлено

66,1 % українських підлітків шукають і знаходять інформацію про секс в Інтернеті. Середній вік статевого дебюту серед дівчат – 13,7 років, серед хлопців – 13,3, результатом чого є один із найвищих показників випадків підліткової вагітності в Європі.

Комітет ООН із ліквідації расової дискримінації впевнений, що проблема полягає в слабкій статевій освіті. Ми розповімо про досвід країн, які ввели статеву освіту, і про те, що з цього вийшло.

Нідерланди

Для соціал-консерваторів і представників християнських організацій Нідерланди – це нічний кошмар. Ця держава ввела повнестатеву освіту, що починаєтьсяз 4-річного віку. Зрозуміло, що в дитячих садках про секс мови не йде. Однак із дітьми відкрито розмовляють про любов і відносини.

За програмі 8-річним дітям розповідають про гендерні стереотипи й самооцінку, а 11-річним – про сексуальну орієнтацію й засоби контрацепції. У початковій школі дітей намагаються насамперед навчити, як захистити себе від сексуального насильства й чому потрібно поважати сексуальні уподобання інших людей. Більш того, презервативи в Нідерландах доступні в торгових автоматах, а протизаплідні засоби безплатні для осіб до 21 року.

Пояснюючи школярам, що таке секс, які його ризики і як захистити своє здоров’я, країна досягла наступних успіхів:

  • Перший статевий досвід відбувається в середньому в 17-річному віці.
  • У більшості молодих людей перший секс був обдуманим і приємним. Для порівняння, у США 66 % молоді зізнаються, що краще було б не поспішати зі статевим життям.
  • 85 % молодих людей використовують контрацепцію на постійній основі.
  • У країні мало випадків захворювань, що передаються статевим шляхом.

Норвегія

Ця скандинавська країна поклала початок системі статевої освіти в 1971 році. Програма розрахована на школярів у віці від 7 до 16 років і пояснює, що таке сексуальні бажання, мастурбація, гомосексуальність, контрацепція, аборт, венеричні захворювання, створення сім 'ї та сімейні відносини.

Однак школа – не єдине джерело інформації про статеві стосунки. Норвезьке національне телебачення запустило серію 8 невеликих роликів під назвою «Статеве дозрівання». Ведуча доктор Лін Йансруд пояснює найважливіші аспекти статевого розвитку, розповідаючи про складнощі чоловічого й жіночого світів. Вона навіть наочно показує всі нюанси. Для цього доктор Лін використовує пластмасові моделі, фотографії, мікроскопічні знімки і справжні людські тіла. Творці серії запевняють, що в них є навіть 6-річні фанати.  У цілому, у цій передачі немає вікових обмежень.

У північній Норвегії ще в 1994 році створили Медичну студентську організацію з питань статевого дозрівання. Учасники провели експериментальні заняття з 15-річними підлітками в місті Тромсе, після чого опитали закінчили курс, а також школярів із сусіднього міста. Результати показали, що перша група підлітків володіла кращими знаннями про статеве життя, зокрема розуміла наслідки необдуманого сексу. Також заняття допомогли знизити кількість випадків захворювань, що передаються статевим шляхом, і небажаних вагітностей та абортів.

Німеччина

Wo kommst Du her_Біг багатьма біг алюр_Держава зобов’язана забезпечувати статеву освіту з 1970 року. Курс охоплює широкий спектр тем: від статевого дозрівання і хвороб, що передаються статевим шляхом, до сексуальної активності, ставлення до ЛГБТ, небажаної вагітності, складності абортів, небезпеки сексуальних домагань тощо. Також більшість шкіл вчить, як правильно застосовувати контрацептиви.

Проте батьки не завжди задоволені програмою й тим, чого навчають їхніх дітей. Наприклад, в одній зі шкіл Берліна 5-річним дітям роздали книгу «Як ти з’явився на світ» (Wo kommst Du her), яка розповідає про різні етапи відносин головних героїв Лізи й Ларса. Книга ілюстрована, а одна з картинок показує, як Ліза надягає презерватив на Ларса, інша – як вони займаються сексом. Це викликало обурення в батьків.

https://www.youtube.com/watch?v=7tRh3GYpW2g

Незважаючи на суперечливий підхід до викладання предмета, країна демонструє один із кращих результатів серед країн Заходу. Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я показало, що понад 90 % німецьких підлітків використовують контрацепцію.

Швеція

Статеве виховання є обов’язковим шкільним предметом з 1956 року. Навчання починається у віці 7-10 років і триває до закінчення школи. Під час занять акцент робиться на здоровому способі життя й на стриманості у відносинах із протилежною статею. Найважливіші теми: статева зрілість, любов, уявлення про себе, мастурбація, перший секс, використання презервативів/протизаплідних засобів і сексуальна орієнтація.

Навіть на телебаченні показують коротенькі відео для 3-6-річних дітей, щоби вони розуміли, як влаштовані їхні тіла.

У Швеції аборти не тільки дозволені, а й безплатні з 1975 року. Більш того, неповнолітнім особам не потрібен дозвіл батьків, щоби його зробити. Контрацепція досить дешева, а екстрені контрацептиви (препарати для попередження вагітності після незахищеного статевого акта) часто продають без рецепта.

Як результат, за останні 10 років у Швеції рівень підліткової вагітності знизився на 80 %, а кількість захворювань, що передаються статевим шляхом – на 40 %.

Франція

У Франції статеве виховання викладається в школі з 1973 року. Молодь забезпечують усіма необхідними знаннями про секс, включаючи навички правильного використання контрацептивів. Презервативи в школах роздають вже у 8-9 класах. Крім цього, тінейджери можуть вільно купувати їх прямо в школі в торгових автоматах або безплатно отримати їх у шкільної медсестри.

Нещодавно голова благодійної організації по боротьбі зі СНІДом П’єр Берже заявив, що презервативи й тести на ВІЛ будуть безплатними в шкільних торгових автоматах. Прогнозуються, що безплатні тести на ВІЛ зменшать кількість інфікованих до 400 осіб на рік.

Україна

В Україні також є сексуальне виховання, однак воно не виділяється окремим курсом, а інтегровано в предмет «Основи здоров’я». Його вивчають із 5 по 9 клас. У 5-му класі дітям розповідають про основи фізичного розвитку та статеві ознаки. У 6-му і 7-му – про гендерну політику, а вже у 8-му класі розглядаються питання ранніх статевих контактів, інфекцій, сім 'ї, шлюбу й готовності до дорослого життя. Однак 9-класникам уже нічого не розповідають про статеве життя, а тільки про фізіологічну та соціальну зрілість.

studway_infogr_австронезійський а _

У свою чергу опитування від U-Report показало, що школа не є першоджерелом знань про статеві стосунки. 41 % опитаних зазначило, що в школі відповідних уроків просто не було.

Також у 2014 році серед української молоді провели опитування за підтримки представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Результати шокують. Кожен 12-й респондент (8,1 %) визначив вік свого статевого дебюту як 12 років і раніше. Тільки 64 % підлітків отримали статевий досвід після досягнення ними 15 років!

Тобто розповідати дітям у 8 класі, що таке секс – пізно, адже 36 % з них до того часу вже займалися ним хоча б із цікавості. За спостереженням психологів та експертів діти починають цікавитися контрацепцією й займатися онанізмом приблизно з 12-ти років.

Крім того, до курсу «Основи здоров’я» все одно не входять теми гомосексуальності, ставлення до ЛГБТ, сексуальної активності, небажаної вагітності та багато інших. Саме так народжуються упереджені погляди й погана поінформованість молоді. Отже, окремий курс статевого виховання в Україні – більш ніж необхідний.

studvey_infografika_2_австронезійський автотягач 2_

Важливо! Дана стаття перекладена нашим активістом Надею Дубчак, використовуючи матеріали проєкту Студвей.

Зображення: sitebuilderreport.com/stock-up
Інфографіка: Анастасія Бабаш

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.