Заціни, ми вже 26 330 консультацій провели

Мікаеліс Чюрленіс: подорож по далеких горизонтах світу мрії

Обновлено

Живопис і музика – це два різних види того, що ми називаємо «мистецтвом». Вони доповнюють один одного, але рідко виходять із під пера одного й того ж людини. Проте, Мікаеліс Чюрленіс, народжений у Литві, створював свій світ не тільки в картинах, а й у віршах і в музиці. Сподіваюся, що після прочитання статті й послухаєте його музичні композиції, а поки що зосередимося на його літературній і художній творчості.

Чюрленіс_Агрорезерв_

По лазурі Немана

Вдаль пливе моя ладдя.

Небо ясно, сонце світить,

У височині наче плач,

Нотка тиха напіва,

Дивний голос затаєний

Над землею моєю литовською

До піднебесся віднесений.

Його картини важко віднести до якогось певного стилю живопису (я б сказала, що він символіст), але вони приголомшливо глибоко відображають природу і світ навколо, роблячи його живим, схожим на ілюстрації до книги з дитинства. Уся його творчість пронизана музикою: цикли картин «Соната ужа«, «Соната весни«, «Соната зірок«, опис «andante», «allegro» до кожної

«Не знаю, куди зникає час, куди йде все, а я подорожую далекими горизонтами світу своєї мрії, світу, який, може, і трохи дивний, але мені в ньому так добре» – так говорив художник, творячи свій наступний цикл «Створення світу» або «Так буде».

М.К. Чюрленіс

 

Він збирався присвятити йому все своє життя, але встиг написати лише 13 картин. У цих картинах домінує абстракція. Під шаром фарби ми смутно вгадуємо обриси фігур. Важко зрозуміти, на картині квітка або дерево, а може, дзеркала або озеро?..  Але тим не менш, це світ «затягує» в себе. У жодному разі не варто вважати, що художник інтерпретував біблійний сюжет – як казав сам автор, він прагнув створити свій власний, фантастичний світ.

Ciurlionis5_Відеознімання5_І, звичайно, не можу не сказати про картину «Дружба». Фігура тримає, здавалося б, звичайну кулю. Але придивіться, придивіться до того світла яке він випромінює, до того, як закриті очі в цієї людини, як перетворюється світ навколо від його світла. Він тримає цю кулю, як найдорожче на світі, як маленьке сонце. І це сонце, цей згусток світла і є те, що ми називаємо дружба. Одне з найяскравіших, теплих почуттів, яке ми відчуваємо.
ch_біг_Ця картина була намальована під впливом спілкування з близькою подругою Броніславою Вольман, якій і була подарована картина.

Казка королів – до цієї картини, подібно як і на картині «Дружба» двоє королів тримають щось таке важливе, що викликає до себе цілком увагу, тільки тепер – це світ, що народжується, за який вони відповідальні.

подивися, що в мене в руках-
маленьке диво-Новий Світ!
Я його приніс здалеку,
де твої долоньки, на – візьми.
Він народжений у горнилі далеких зірок,
він був малий, безпорадний і сліпий.
Я тобі його в подарунок ніс –
найдорожчий із Корольов.
Подивись, він світиться в ночі –
ласкаве, животворяще світло.
Цим світлом ми подаруємо життя
найкращою з ваших планет.
світлом ми розтопимо шапки льоду,
повітря, землю, воду оживимо,
а на небосхил-зійде зірка,
названа ім’ям твоїм
Завари на кухні міцний чай…
Я-Король, і дещо можу:
збережу й захищатиму,
тільки від тебе – не збережу…
ти з ним зверхньо не говори,
він візьме – і просто не зрозуміє.
Від нерозуміння – згорить,
а від неуваги – помре.
Заповнена метушня днів
може загубитися шляхом
а знайти… знайти завжди важче,
можна зовсім не знайти.
Ти хоча б зрозуміла, ПРО ЩО?
Або чекаєш ще якихось слів?
Дай мені руку – ось моє плече.

Хто сказав, що Світ – не є Любов…

Картини Чюрленіса важко пояснити або зрозуміти, їх треба відчувати.

«Людина, живучи серед людей, завжди повинна вершити добро, і її життя ніколи не буде прожите даремно, навіть якщо в очах інших вона – ніщо.  Погодьтеся, що часом добре, прихильне слово означає більше, ніж віз золота, а теплий щирий погляд – більше, ніж томи механіки»

Ciurlionis7_Відеознімання7_

Автор статті: Анна Хіленко

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Your email address will not be published.