Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

Гендерна рівність: почнемо спочатку

Оновлено

Зараз про «фемінізм» згадують на кожному розі, і все більше молоді переходить на дещо скептичну позицію: «Ну навіщо кричати у все горло про те, що ти така ж розумна й сильна, як чоловіки? Якщо це так, то доводити нічого». Інше переважаюче переконання ще довше радикальне: «Ну навіщо кричати на все горло, мужиком же все одно не станеш? Природа!».

Як точнопомітила колишня супермодель Пауліна Порізкова у своєму блозі: дозволити собі відмовитися від фемінізму можуть тільки дуже розвинені в соціальному плані країни. На жаль, наші пострадянські реалії не дають нам такої можливості, так що феміністичний рух це природне явище й абсолютно виправдане зовнішніми факторами. Прихильники першої позиції, просто недостатньо вникали в сутність проблеми, і ми спробуємо на пальцях, цифрах і власному досвіді розповісти про причини і прояви гендерної нерівності.

Для початку потрібно розібратися або згадати, що таке гендер. Саме в нерозумінні цього тонкого нюансу відмінності між гендером і статтю лежить у підставі другого упередження. І все ж бути Жінкою-це не просто володіти грудьми і вагіною, це ще виконувати ряд функцій: готувати, утримувати будинок у порядку, виховувати дітей, доглядати за собою, належно одягатися, займатися специфічно жіночою роботою й навіть не матюкатися. Теж саме стосується й чоловіків. Але насправді справи йдуть зовсім інакше. Біологічні особливості – це стать, а ось уже соціальні ролі – це гендер. (Детальніше про відмінність поля й гендеру можна почитати тут), і перше не визначає друге. Уявлення про чоловічих і жіночих моделях поведінки, які ґрунтуються в першу чергу на фізіологічних ознаках – називається гендерними стереотипами. Чисто жіночі особливості називають фемінністю, а чоловічі – мускулинностью. Привести приклад якостей кожного типу не завдасть праці. Але слід розуміти, що в більшості випадків людина змушена діяти за тією чи іншою програмою, не тому що це для нього природно, і навіть не тому що це його вибір, а тільки тому що він був вихований і продовжує формуватися під тиском суспільних стереотипів.

Найчастіше, коли ми говоримо «гендер», ми маємо на увазі нерівність. Під нерівністю мається на увазі невиправдана ієрархія й несправедливий розподіл ресурсів (освіта, грошей, влади, часу). І ось складається ситуація, коли твоя стать, твоя Біологія, щось максимально від тебе не залежне стає вирішальним для твого стилю поведінки, кар’єри, якості життя.

Фемінізм – рух, який бореться проти гендерної несправедливості, за рівні права та можливості жінок і чоловіків.

Так, фемінізм це не тільки про жінок, просто історично склалося так, що в жінок було менше прав і природно боротьба повинна була початися з них, але про це трохи пізніше.

Що ж, напередодні 8 березня вас чекає захоплюючий екскурс у гендерні питання. Слідкуйте за нашими новинами кожен день.

  Illustration by Cristiana Couceiro

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.