Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

ЗНО: 7 рад минулорічних випускників

Оновлено

Стрес, злість, зневіра, відчай, хронічний недосип… а тут ще якась стаття нагнітає.

Насправді, не такий страшний чорт, як його малюють. Вірніше, взагалі не потрібно малювати собі ніяких чортів, адже попереду ще майже 8 місяців, яких цілком достатньо для підготовки.

А ось переживання й натягнуті нерви вже тут як тут, і з цим терміново потрібно щось робити. Лови 7 порад від минулорічних випускників про те, як втихомирити внутрішніх демонів і не зійти з розуму ще до складання іспитів.

1. Не вичавлюй із себе томатний сік, коли це того не варто

«Сядь сьогодні, ось прям зараз, поринь у надра розуму і тверезо оціни свої сили й поставлені завдання. А чи не переоцінюєш ти свої можливості?

Я, наприклад, відразу знала – йду на спеціальність, де на всіх абітурієнтів 7 бюджетних місць. Потрапити на одне з них із такою-то конкуренцією було вище моїх сил. Зрозуміло, я могла б рік рвати волосся на найцікавіших місцях, але й це не давало 100 % гарантії надходження на бюджет. Тим більше, були люди, яким набагато складніше оплатити навчання, ніж мені. Так що я на самому початку значно спростила собі завдання і спокійно, методично готувалася до вступу на контракт. Це не заклик здатися, це просто рада поставити правильні цілі і вчасно задати питання, наскільки вони себе виправдовують».

2. Налагоджуй зв’язок із космосом

«Робота – це чудово, без неї ніяк. Але потрібно вміти й абстрагуватися від цієї реальності. Просто раз у якийсь період часу дозволь собі відкласти всі справи й хоч трохи розслабитися, інакше занадто швидко вигориш. Вийди на мороз подиші, подивися фільм перед сном, поспи, та хоч із бубном станцюй макарену –аби провітрити мізки. Уяви, що тобі терміново потрібно отримати сигнали з космосу, а думки їх перекривають.  Головне- знати міру і вчасно повертатися до назад роботи».

Анастасія, 18 років – художниця, філологиня, езотерик

3. Їж батіг, бий пряником

«Для мене найкращий спосіб не нервувати-впахивать, як проклятий. Коли ти щодня, чітко за розкладом медитуєш над підручником, у тебе просто немає часу про що-любо переживати. Плюс, це гарантований результат і впевненість у своїх знаннях. Але, тут дві поправочки: не перестаратися й не забувати про заохочення улюбленого. Нехай мозок знає, що за роботу він отримає нагороду, наприклад улюблену солодкість. Але ні, це не привід заїдати стрес, це повинно бути маленьке заохочення».

4. Не лізь у пляшку

«Пресинг із боку вчителів і батьків – справа житейська. Найкраще, що можна з цим зробити – це не замикатися в собі, а хоча б спробувати поговорити. Покажи, що ти приділяєш достатньо часу роботі й теж іноді заслуговуєш перепочинку. Можливо, вони намагаються вказати тобі на ті косяки, на які ти сам не звертаєш уваги. Якщо ж ти дійсно працюєш, але це не рятує – постарайся просто не приймати їхню критику близько до серця. Вони теж переживають і так, іноді перегинають палицю».

Ілля, 17 років-фотограф, фізик, засновник ГО ЦУП, стажист Тінерджайзера

5. Прищеплюйся від стресу

«Всі 11 років школи брав участь у багатьох олімпіадах, хоча сенсу в них крім оцінки в табелі я не бачив. Тим не менш, це виявилося найкращим способом підготувати себе до обстановки іспиту – якщо пару раз писав важливу роботу в холодному похмурому приміщенні під наглядом, то більше не злякаєшся. Так що, спробуй пару раз записатися на подібний захід, наприклад, те ж пробне ЗНО добре загартовує нерви».

6. Забий болт шуруп цвях на всіх і вся, коли справа зроблена

«Я навмисно проспав своє останнє ЗНО. ВУЗ вимагав здати англійську або фізику, я готувався до обох іспитів, але на відмінно здав мову. Сенсу здавати фізику не було – я й не пішов, хоча ніби як повинен був захищати честь школи. Пам’ятай, ти працюєш заради своєї мети і, якщо вона досягнута, маєш повне право не паритися з приводу нав’язаних завдань».

7. Пам’ятай, що через це пройшли всі, а деякі й не раз

«Я здавав ЗНО двічі. У 10 класі виграв програму обміну старшокласників у США, але за станом здоров’я поїхати не зміг. Ну, я людина цілеспрямована-взяв і виграв її ще раз через рік. До моменту від’їзду в Штати я вже встиг розібратися зі школою і ЗНО, розраховував, що по приїзду спокійно вступлю до вузу. Але не тут-то було: у програму ЗНО з англійської мови вперше ввели аудіювання, так що мені довелося здавати його заново. І ось, сидячи другий рік поспіль на іспиті, розумієш, що ця звичайна велика контрольна, яка абсолютно не коштує витрачених нервів: через це проходять усі випускники, Я он навіть двічі»

Денис, 18 років – подвійний переможець програми FLEX , соціальний активіст, філолог 

 

Як бачиш, і зі страшним монстром стресом можна й потрібно боротися. Головне – не вірити у власні сили.

Teenergizer посилає тобі промені добра і тримає за тебе кулачки!

Автор тексту: Даша Гопцій

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.