Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

Абді: про віч і новорічне диво

Оновлено

Абді – наш активіст із Киргизстану. Його історія з ВІЛ – один із тих випадків, які доводять, що найголовніше – твоє ставлення до проблеми. А може й не проблемі зовсім. Читай і все дізнаєшся!

Адбі з Алма-Ати, але вчиться в Киргизстані на юриста. Ми розпитали в нього про нього самого, його життя і віче.

Розкажи, будь ласка, свою історію. Як ти дізнався про свій ВІЛ статус? Як сприйняв цю новину?
Це було новорічне диво, як кажуть, для мене. На той час у мене був партнер і він мені сказав: «Давай перевіримося удвох». Він у якійсь ЛГБТ-організації працював, ну і я подумав: «Гаразд, пішли». Мені робили експрес-тест і за 20 хвилин, поки визначався результат, мені пояснили, що таке ВІЛ і всю важливу інформацію на цей рахунок, загалом. Я навіть не думав, що мене це торкнеться, ніколи не думав.

Я думав, що, якщо я з нормальної сім’ї, жив завжди в достатку, мене це не торкнеться. Тому що в школі нам це завжди підносили, як щось, що може трапитися тільки з «неблагополучним» людиною. З тими, хто там на вулиці валяється і все таке. А потім пройшло 20 хвилин.

Дивлюся, а в нього щось з обличчям. Я почав підозрювати, що щось не те.

І він мені такий, загрозливим пошепки: «У тебе ВІЛ». І сказав ще так, ніби не в мене ВІЛ, а в нього.  Я ж і відповів: «Ну класно, че. Коли я тепер помру?»

І вони мені ж кажуть, щоби я перевірився ще раз і всякі ля-ля.
Я ж був із партнером, ми вийшли звідти, і я йому відразу сказав, і він теж відреагував так, ніби він помирає. Мені аж некомфортно стало.
Наприкінці дня я зрадів. Не тому, що «о, клас, у мене ВІЛ», а тому що я знаю про свій статус. Не дай бог, когось би заразив або просто пустив би здоров’я за вітром. Не треба до цього ставитися, як до вироку.
Якщо ви хочете відкрито жити зі статусом, просто живіть відкрито. Не треба всім і скрізь про це говорити. Усім плювати, що в тебе ВІЛ. Поговорять-пообсуждают і забудуть. Але говорити варто до місця, звичайно ж. Ось.

Як до тебе поставилися лікарі в СНІД-центрі? Чи відчував ти, що до тебе ставляться якось незвично?

 

Лікарі в СНІД-центрі поставилися також. У них залишився страх якийсь досі. Ось коли після експрес-тесту мені підтвердили діагноз, у мене теж було відчуття, що все – на мені поставили хрест, подумки закопали в землю і все тут. Вайб взагалі не сподобався мені загалом. ВІЛ так ВІЛ.

У який момент ти вирішив відкрити свій статус? Як це сталося?
У першу чергу я розповів, звичайно ж, партнеру і своїм друзям. Спасибі, звичайно, моїм друзям, вони дуже допомогли. Вони нормально відреагували, без усіх цих сумних пик і втішних промов. Не було співчуття, вони просто поржали разом зі мною, поіронізували, а потім ми пішли за піцою. Ну нормально, загалом, поставилися.

Які випадки стигми відбувалися у твоєму житті або в житті твоїх друзів? Що ти робив у такі моменти?

У моєму житті не було випадків стигми. Я не ставлюся до своєї хвороби, як до чогось, що робить мене гірше інших. Он люди без ніг-рук ходять, а я пігулку п’ю раз у день.

Де ти отримуєш підтримку у зв’язку з ВІЛ?
Ніде я не отримував підтримку. Був один раз у СНІД-центрі, один раз у ЛГБТ-центрі. Я краще вдома потусуюсь, чесно.

Чи був у тебе якийсь переломний кризовий момент? Що допомогло/допомагає впоратися?
Були переломні моменти, але в основному тільки через якісь побутові моменти, навчання.

Як змінилося твоє світосприйняття? Чи вплинув ВІЛ якось на твої життєві плани?
Чесно, я вдячний ВІЛ. Тому що багато дверей відкрилося, багато з ким познайомився, ось у Тінері кілька років уже.

Я почав більше доглядати за собою. Думаю про здоров’я, вітамінчики п’ю, нормальну їжу їм, перестав курити. Це мені допомогло, чесно кажучи. Я подумав, що це знак. Я все життя був роздовбаний, мені ще пощастило. Добре відбувся ще.

Що змінилося у твоєму житті? Які плани і мрії на майбутнє?
У моєму житті все також: навчання-дім-навчання-дім. Хочу вступити на пілота. Зараз закінчую ось останній курс закінчую на юриспруденції. Усе норм, поки що. Сесія скоро починається, ну ти розумієш.
Магістратуру хочу ще закінчити і відразу на пілота. Ну хобі в мене особливо немає, я такий, трохи асоціальний, мені подобається вдома сидіти.

Якщо ти плануєш взаємини з кимось, твої партнер повинен бути теж ВІЛ позитивним, або це не важливо?
Мені якось взагалі порівну: ВІЛ-позитивний, ВІЛ-негативний. Я вже давно в цій сфері плаваю, і я розумію, якщо я нормально п’ю терапію, не забиваю, то все буде прекрасно. Я як би нормальна така людина, нікого не заражаю. Я відразу кажу людині, з який починаю спілкуватися про статус. І нічого, мені ніхто поганого нічого ще не говорив.

Що ти можеш сказати підліткам, які тільки дізналися про свій статус? Щоб ти хотів, щоб сказали тобі в момент, коли про нього дізнався ти?

Ну, я б сказав підліткам про те, що не треба жаліти себе. Можна, звичайно, день полежати, пошкодувати себе, понить. А далі потрібно просто взяти себе в руки і йти робити далі те, що робив.

Просто треба зрозуміти, що це не просто так, а треба задуматися. А жаліти себе – не найкращий варіант: ти можеш ще в голові своїй забитися, думати про свій статус, накручувати себе там. Самостигматизацией промишляти. Не треба цього соромитися або боятися й тоді інші будуть тебе нормально сприймати.
У мене проблем із цим не було. Я просто сподіваюся, що поруч із ними (прим. підлітками) виявляться нормальні, адекватні люди, які не стануть говорити щось на зразок: «Блін, усе ти-сп * дозник, фу, блін»

Які зміни потрібні в законодавстві для підлітків із ВІЛ?
Ну законодавство має якось регулювати саму подачу інформації про віч. Я начебто вчився з нормальними хлопцями в нормальному класі. Але нам це так підносили, ніби це нас ніколи не торкнеться. Ще показували брошурку, де смерть із косою, люди напівдохлі. Люди, зображені там, ще виглядали так страшно, гірше в’язнів концтаборів. Тоді й зародилася ось та думка, що мене це не торкнеться.

Треба, щоби посил поміняли. І щоби внесли сексуально-репродуктивне здоров’я, щоби діти знали, що секс має багато наслідків. Не тільки класні, на зразок оргазму. Щоб діти не думали промежиною своєю, коротше.
Поки що дуже важко якихось змін домогтися. Поки там сидять діди-бабусі, для них віча не існують. Про ЛГБТ теж саме: гей – діагноз. Я не знаю, як можна змінити щось, поки вони там сидять усі. Їх поміняти хіба що. Коли такі, як ми або трохи старше, там будуть сидіти, тоді й можна чогось чекати.

Якби в тебе була можливість, ти б поміняв свій статус?

Я поміняв би свій статус тільки з однієї причини – потрібно пити таблетки в певний час. Я взагалі спонтанна людина, хоч і люблю вдома посидіти. Я можу кудись піти, залишитися в друзів. Іноді забуваю таблетки, а треба протягом години-півгодини випити. Ось це тільки напружує. Бісити.
А в усьому іншому нормально.

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.