Заціни, ми вже 58 273 консультацій провели

Емоції: зрозуміти і приручити

Оновлено

Наука дозволяє нам зрозуміти і вивчити об’єктивні процеси, згідно справедливим законам. Але чи існують правила для усвідомлення емоцій і почуттів?

«Для всіх нас характерні й певний розумовий розвиток, й емоційний інтелект, але тільки «змішані» вони в різних пропорціях», – так стверджував автор книги «Емоційний інтелект» Гоулман Деніел. Дійсно, нам важко сперечатися з тим, що людям властива раціональна й ірраціональна сутність. І аналізувати, і відчувати – прерогатива людини. Але якщо першому нас вчать, то друге залишається «за лаштунками». Зараз ми спробуємо допомогти вам зрозуміти себе або хоча б зробити для цього перший крок.
Пітер Сейлові виділив кілька пунктів, які визначають емоційний інтелект:

1. Знання своїх емоцій.
2. Управління емоціями.
3. Мотивація для самого себе (мала на увазі здатність викликати в себе «натхнення» в будь-який момент часу).
4. Розпізнавання емоцій в інших людях.
5. Підтримка взаємин (це мистецтво здебільшого полягає у вмілому поводженні з чужими емоціями).
Зараз спробуємо пройтися по всіх пунктах у вигляді наступних порад.
1. Знати свої емоції й керувати ними.

Порада: заведіть свій щоденник емоцій.

Розділіть сторінку на 4 стовпці й у кожному напишіть наступне:
1-опишіть ситуацію, яка послужила тригером для вашої емоції
2-опишіть ваші думки
3-опишіть свої емоції, які зазнали
4-опишіть свою поведінку під час того, що відбувається

Цей спосіб допоможе дати вам зрозуміти, чому ви радієте, сумуєте, зліться, веселіться. І з часом, зможете аналізувати ситуацію з погляду своїх емоцій і відчуттів, розуміти, що ви зараз відчуваєте і, відповідно, контролювати це.

2. Мотивація для самого себе.

Порада: вивчіть, від яких дій / слів інших людей ви надихаєтеся і «станьте» ними. Пишіть собі записочки про те, що у вас усе вийде і ви молодець. Словом – робіть усе, що вважаєте за потрібне для мотивації.

3. Розпізнавати і вміло поводитися з емоціями інших.

Порада: за такою ж схемою як і зі своїми емоціями, стежте й за іншими. У цьому випадку легше вибрати когось одного і виявити закономірності на прикладі приватного випадку. Потім плавно збільшуйте коло «піддослідних» і вивчайте зв’язок між ними.

Застереження: не потрібно концентруватися на всіх емоціях, які відчувають люди (як це було в щоденнику емоцій). Виділяйте для себе головні, тобто ті, які можуть бути вам корисні.

Застереження(2): вміло поводитися ≠ маніпулювати. Ваша мета навчиться направляти людину в корисне вам русло, а не зовсім міняти його поведінку. Наприклад, якщо у вас спільний проєкт, а ваша подруга сумує через розставання з хлопцем. Безумовно, що варто її підтримати, але і проєкт сам себе не зробить, вірно?

Ну що ж, ще трохи – і ви станете справжніми емоційними інтелектуалами. Залишилося докласти до цього небагато сил.

Я у вас вірю! Вперед!

Авторка: Вікторія Борисенко

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.