Заціни, ми вже 58 273 консультацій провели

Teenergizer & УП.Життя: що не так із курсом «Основи сім’ї»?

Оновлено

Команда Teenergizer спеціально для Української Правди підготувала матеріал про те, чому ми йдемо в минуле і як підліткам України намагаються нав’язати традиційні цінності. Більше інформації нижче!

В Україні у віці 13-17 років кожен четвертий хлопець і кожна восьма дівчина мають досвід статевих стосунків.

Кожен третій підліток, який має досвід статевих стосунків, не використовував презерватив під час першого статевого акту.

Крім цього, в Україні визнана епідемія ВІЛ, яка за даними Міністерства охорони здоров’я вже давно активно поширюється серед гетеросексуальних пар.

Високий відсоток гендерно обумовленого насильства й ідіотська сексистська реклама, що пропагує жінку як виключно сексуальний об’єкт, формує некоректне уявлення про деякі аспекти життя в підлітків.

Згідно з прогнозами міжнародних організацій молоді люди після початку статевого життя часто стикаються з інфекціями, що передаються статевим шляхом – сифілісом, гонореєю, трихомоніазом та іншими.

Усі зазначені вище ризики чекають наших підлітків за відсутності якісної освіти та інформації про сексуальне й репродуктивне здоров’я.

Тема сексу – це важка тема для комунікації.

Маючи багаж радянського консервативного виховання та суттєві відмінності вітчизняної освіти від кращих світових освітніх програм, сучасні підлітки не підготовлені до життя.

А тепер, діти ще й ризикують бути повністю дезінформованими і введеними в оману: 2 травня 2020 року стало відомо, що Інститут модернізації змісту освіти при МОН дозволив повернути курс «Основи сім’ї», розроблений Адріаном буковинським, суперечливою особистістю, яка відома своїми зв’язками з невизнаною релігійною сектою догналітів.

Курс також активно підтримується ГО «Асоціація Сексологів та сексотерапевтів України», яка відома своїми суперечливими заявами проти сексуальної освіти для підлітків, та лідером міжфракційного парламентського об’єднання» за традиційні цінності», депутатом партії» Слуга народу «Святославом Юрашем.

Курс «Основи сім’ї» як факультатив, на якому учнів вчать, як будувати щасливе подружнє життя й піклуватися про дітей, почали впроваджувати в школах у 2019 році.

Після звернень активістів-освітян та правозахисних організацій МОН розпочали перевірку курсу та призупинили його викладання, бо експертиза виявила чимало дискримінаційних тверджень у змісті курсу.

Після перевірки курс усе ж дозволили, але за умови перевидання й усунення контенту про шкоду контрацепції, дезінформацію про аборти й утримання від сексуальних відносин до шлюбу.
Однак, як видно у відповідях комісії, автор відмовився прибирати за курсом питання християнства і традиціоналістські моделі сім’ї і відносин.

 

У чому ж проблема?

 

Перш за все в тому, що жоден курс, який вчить стриманості до шлюбу як способу захистити своє здоров’я, не працює.
У світі не існує жодного дослідження впливу традиційних цінностей на збереження сексуального здоров’я. А ось досліджень, що підтверджують переваги якісної сексуальної освіти – безліч. Одне з наймасштабніших – The impact of sex education on the sexual behaviour of young people, яке проаналізувало вплив уроків сексуальної освіти в 97 країнах світу. Як з’ясувалося, випадків прискорення сексуальних дебютів не спостерігається.

Навпаки, якісна й коректна інформація, представлена в дружній до дитини формі сприяє відстрочці початку статевого життя, зменшення кількості статевих партнерів, незахищених статевих актів і підвищує відсоток використання контрацептивів.

Окремо бентежать джерела, на які посилається автор «Основ сім’ї».
Серед них праці філософа Ільїна(улюблений філософ Путіна), християнські та релігійні матеріали, що пропагують заборону абортів, що містять залякування по використанню контрацепції, які говорять про шкоду відносин до шлюбу і спираються на «традиційні духовно-моральні цінності».
Посилань на наукові роботи, міжнародні стандарти й дослідження відсутні, їх відкидають, на нашу думку, у спробі нав’язувати дітям абстрактний захист від західних ліберальних цінностей для їх майбутнього.

 

Що хорошого в цій історії?

 

Усього 120 українських шкіл ввели курс у програму на добровільних засадах.
Панікувати поки не варто, адже це менше 1 % від загальної кількості середніх шкіл.

Міністерство запевняє, що» основи сім’ї «для учнів 10-11 класів є курсом за вибором, не є обов’язковим і не має грифа Міністерства освіти й науки.
Викладання такого курсу в навчальних закладах можливе тільки за згодою учнів або їх батьків.

Крім того, закон «Про загальну середню освіту» забороняє залучати кошти батьків на придбання навчальних матеріалів, які є складовою освітньої програми курсу.

 

Що ж ми маємо в реальності?

 

Боротьбу лібералів і консерваторів або спроби похайпити й попіаритися на захисті традиційних цінностей?
Можна міркувати.

Але поки ми міркуємо, абсолютна більшість українських підлітків не має доступу до інформації про безпечні статеві стосунки.
Батьки часто побоюються подібних розмов, а вчителі не завжди знаходять правильні слова або ж мають свою суб’єктивну, не аргументовану науково, точку зору.

На думку ООН та експертних організацій, для якісного захисту майбутнього покоління та їх здоров’я України необхідна освіта з питань сексуального та репродуктивного здоров’я з міжнародної стандартизації.

Багато дорослих людей в Україні побоюються впровадження прогресивної сексуальної освіти, адже через штучний хайп про традиційні цінності та пропаганду гомосексуальності мають оману про секспросвіт. Їм нав’язали, що це про розбещення і примусову гомосексуалізацію.

Нашим завданням є прокомунікувати, що це не так, оскільки сексуальна освіта покликана на захист здорового ментального, фізичного й духовного розвитку підлітків. Це про знання свого тіла і про безпечну поведінку.

Ми виступаємо за це, тому що самі багато років працюємо з ВІЛ-позитивними дітьми й жертвами сексуального насильства й нам просто не хочеться, щоби діти відчували на собі наслідки подібних травм.

Ми є членами робочих груп із розробки державних стандартів освіти, редагуємо освітні програми, проводимо тренінги на цю тему та залучаємо до обговорення експертів.

У роботі ми використовуємо визнані експертами матеріали, наприклад міжнародне технічне керівництво із сексуальної освіти.

Дуже сумно усвідомлювати, що наше міністерство свідомо обмежує розвиток сексуальної освіти, дозволяючи розповідати про християнство на курсі із сексуальної освіти й забороняючи інші освітні програми або заходи без офіційних дозволів.

 

Де ж батькам і підліткам шукати якісну інформацію про сексуальне здоров’я?
Ми пропонуємо наші консультації підліткам. Це абсолютно конфіденційно, безплатно й доступно на сайті teenergizer.org.

Рівні консультанти і фахівці Teenergizer можуть не тільки надати кваліфіковану психологічну допомогу, а й відповісти на питання, що стосуються сексуальної освіти та репродуктивного здоров’я.

Зокрема, у Києві працює Dialog Hub, де проводять шалену кількість заходів як для підлітків, так і для їхніх батьків.
Також можуть допомогти онлайн-курси. Наприклад, «Сексуальна освіта» від Prometheus.

Важливо додати, що основним джерелом інформації про статеве життя і власної сексуальності повинні бути дорослі.

У випадку, коли дорослі перестають бути джерелом потрібної інформації, ми, підлітки, шукаємо її на сумнівних сайтах, у порно або, у кращому випадку, дізнаємося про секс від друзів. А в цьому варіанті не завжди є місце хеппі енду.

 

Стаття доступна українською мовою на сайті Української Правди.

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.