Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

Що таке газлайтинг?

Оновлено

«Я цього не говорив. Навіщо ти придумуєш? Можливо, це у тебе якісь проблеми з пам’яттю? Можливо, у тебе депресія?»
«Ти взагалі не так мене зрозумів. Це жарт був. Хто на таке ображається?»

«Не було такого ніколи. Я думаю, що тобі здалося. Я тут точно ні до чого. Розберись в собі спочатку.»

Тільки що ти прочитав_ла фрази, які може використовувати газлайтер. У цій статті поговоримо про газлайтинг, про його ознаки і про те, як можна з ним боротися.

 

Газлайтинг — це форма психологічного насильства, мета якого змусити людину сумніватися в собі, у власній версії того, що відбувається і в адекватності сприйняття реальності, шляхом звинувачення і знецінення. Тобто газлайтер використовує маніпуляції, поступово вселяючи іншій людині, що чогось, що сталося насправді, — не було.

 

Сам термін походить від назви п’єси Gaslight («Газове світло») і її екранізацій. За сюжетом головний герой, щоб приховати давній злочин, намагається довести своїй дружині, що вона божеволіє: він ховає речі, переставляє предмети в будинку, приглушує світло. Коли вона ділиться з ним своїм занепокоєнням, чоловік запевняє, що їй усе це тільки здається. Вона сумнівається в собі, перестає спілкуватися з іншими людьми і починає вірити в те, що страждає галюцинаціями.


Звичайно, це гіперболізований приклад. У житті ситуація зазвичай виглядає більш прозаїчно. Наприклад, один із партнерів буде заперечувати факт зради, хоча цьому було вже безліч підтверджень. Також газлайтер може образити, накричати, вдатися до образ, а через якийсь час сказати: «Я б ніколи так із тобою не зробив».І якщо подібні маніпуляції відбуваються часто, інша людина перестає повністю вірити власним спогадам і починає жити в постійній тривозі.


Також газлайтером може бути не тільки хлопець/дівчина, а й колега, друг, подруга, однокласник — хто завгодно. Це може бути, на перший погляд, «найкраща людина», як часто буває в аб’юзивних стосунках.

Крім того, дії газлайтера не обов’язково відбуваються усвідомлено (але, звичайно, це не виправдання психологічним маніпуляціям). Йому може бути складно визнати свою неправоту й дуже страшно здатися «поганим», тому він всіляко заперечує свою причетність до негативних подій. Наприклад, батьки можуть заперечувати, що в дитинстві підіймали руку на свою дитину.


Також не варто зараховувати кожну людину, яка хоча б раз заперечила те, що ви пам’ятаєте, до газлайтерів. Людям властиво щось забувати або сприймати ситуацію не на 100% так, як ми. Буває, ми самі іноді не помічаємо за собою певну поведінку.


Які ж ознаки газлайтингу?

  • Газлайтер постійно заперечує факти і твої емоції («Такого не було», «Ти занадто сильно реагуєш»).
  • Газлайтер каже, що ти неадекватно сприймаєш реальність («Ти все не так зрозумів»).
  • Змушує думати, що з твоєю пам’яттю щось не так.
  • Постійно натякає або прямо говорить про те, що в тебе якісь проблеми з психікою, тому ти не можеш тверезо бачити дійсність.
  • Апелює до твого віку або гендеру («Жінки завжди все перекручують», «У тебе був ПМС»).
  • Це відбувається регулярно, змушує «жертву» відчувати себе погано і виводить з рівноваги.

Як протистояти газлайтингу?

Найочевидніша порада — вийти з таких стосунків, адже переконати аб’юзера зазвичай неможливо. Але «вийти зі стосунків» буває дуже складно, і це вимагає багато моральних зусиль. Якщо поки що ти до цього не готовий, постарайся зробити наступне:

 

  • Зверни увагу на свої почуття і старайся більше довіряти собі, своїм переконанням і емоціям.
  • Наполягай на своєму й показуй непохитність. Не погоджуйся на те, що чогось не було, особливо якщо до розмови ти був на всі сто впевнений у тому, що відбувається. Не «перевіряй» минуле у своїй пам’яті.
  • Звернися за допомогою до психотерапевта.
  • Розкажи про ситуацію своїм друзям і близьким. Вони допоможуть подивитися на ситуацію з боку. Дізнайся, чи дійсно тобі притаманні риси, про які постійно говорить твій партнер.


І пам’ятай, що ти завжди можеш звернутися до наших рівних консультантів за психологічною підтримкою. Ми завжди поруч.

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.