Заціни, ми вже 49 193 консультацій провели

Що таке газлайтинг?

Обновлено

☁️ Я цього не говоривши. Навіщо ти придумуєш? Може це в тебе якісь проблеми з пам’яттю? Може в тебе депресія?

☁️ти взагалі не так мене зрозумівши. Це ж жарт був. Хто на таке ображається?

☁️не було такого ніколи. Я думаю, що тобі здалося. Я тут точно ні до чого. Розберися в собі спочатку. 

Тільки що ти прочитавши фрази, які може використовувати газлайтер. Давай сьогодні в нашій рубриці #ДокторГугл поговоримо про газлайтинг, про його ознаки і про те, як можна з ним боротися. 

Газлайтинг – це форма психологічного насильства, мета якого-змусити людину сумніватися в собі, у власній версії того, що відбувається і в адекватності сприйняття реальності, шляхом звинувачення і знецінення. Тобто газлайтер використовує маніпуляції, поступово вселяючи іншій людині, що чогось, що сталося насправді,-не було. 

Сам термін походить від назви п’єси Gaslight («Газове світло») і її екранізацій. За сюжетом, головний герой, щоби приховати давній злочин, намагається довести своїй дружині, що вона божеволіє: він ховає речі, переставляє предмети в будинку, приглушує світло. Коли вона ділиться з ним своїм занепокоєнням, чоловік вселяє, що їй усе це тільки здається. Вона сумнівається в собі, перестає спілкуватися з іншими людьми й починає вірити в те, що страждає галюцинаціями.

Звичайно, це гіперболізований приклад. У житті ситуація зазвичай виглядає більш прозаїчно. Наприклад, один із партнерів буде заперечувати факт зради, хоча цьому було вже безліч підтверджень. Також газлайтер може образити, накричати, образити, а через якийсь час сказати: «Я б ніколи так із тобою не зробити»

І якщо подібні маніпуляції відбуваються часто, інша людина перестає повністю вірити власним спогадам і починає жити в постійній тривозі. 

Також газлайтером може бути не тільки хлопець/дівчина, а й колега, друг, подруга, однокласник – хто завгодно. Це може бути, на перший погляд ««найкраща людина», як часто буває в абьюзивних відносинах. 

Крім того, дії газлайтера необов’язково відбуваються усвідомлено (але, звичайно, це не виправдання психологічним маніпуляціям). Йому може бути складно визнати свою неправоту й дуже страшно здатися «поганим», тому він всіляко заперечує свою причетність до негативних подій. Наприклад, батьки можуть заперечувати, що в дитинстві піднімали руку на свою дитину. 

Також не варто зараховувати кожну людину, яка хоча б раз заперечував те, що ви пам’ятаєте, до газлайтерам. Людям властиво щось забувати або сприймати ситуацію не 100 % так, як ми. Буває, ми самі іноді не помічаємо за собою певну поведінку. 

які ж ознаки газлайтингу? 

  • Газлайтер постійно заперечує факти і твої емоції («Такого не було», «Ти занадто сильно реагуєш»«
  • Газлайтер каже, що ти неадекватно сприймаєш реальність («Я маючи зважаючи зовсім не те «, »Ти все не так зрозумівши»)
  • Змушує думати, що з твоєї пам’яттю щось не так 
  • Постійно натякає або прямо говорить про те, що в тебе якісь проблеми з психікою, тому ти не можеш тверезо бачити дійсність 
  • Апелює до твого віку або гендеру («Жінки завжди все перекручують», «У тебе був ПМС») 

Це відбувається регулярно, змушує» жертву «відчувати себе погано і виводить із рівноваги. 

як протистояти газлайтингу?

Найочевидніший рада-вийти з таких відносин, адже переконати абьюзера зазвичай майже неможливо. Але «вийти з відносин» буває дуже складно, і це вимагає багато моральних зусиль. Якщо поки що ти до цього не готовий, постарайся зробити наступне: 

  • Зверни увагу на свої почуття і старайся більше довіряти собі, своїм переконанням і емоціям.
  • Стій на своєму й показуй непохитність. Не погоджуйся на те, що чогось не було, особливо якщо до розмови ти бувши на всі сто впевнений у тому, що відбувається. Не «перевіряй» минуле у своїй пам’яті.
  • Звернися за допомогою до психотерапевта. 
  • Розкажи про ситуацію своїм друзям і близьким. Вони допоможуть подивитися на ситуацію з боку. Дізнайся, чи дійсно тобі притаманні риси, про які постійно говорить твій партнер?              

І пам’ятай, що ти завжди можеш звернутися до наших рівних консультантів за психологічною підтримкою. Вони завжди поруч

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.