Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

Що таке віктімблеймінг

Оновлено

Що таке віктимблеймінг

Саме слово — це калька англійського виразу victim blaming, яке означає «звинувачення жертви». Воно описує ситуацію, коли люди замість того, щоб засуджувати злочинця, намагаються знайти йому виправдання і стверджують, що жертва сама винна в тому, що з нею трапилося:

💔 «Сама спровокувала»

💔 «А в чому ти була одягнена??»

💔 «Напевно не так поводилася»

Поняття віктимблеймінгу використовується найчастіше, коли йдеться про насильство у бік дівчини. Фізичне або сексуальне. Дуже часто у контексті домашнього насильства. Але в широкому сенсі обвинуваченню може зазнавати будь-яка людина, яка постраждала від злочину.

Якщо замислитися, це сам винен зашито в нашу культуру і вбирається практично з дитинства. Скільки разів ми чули з дитинства це: «Сам винний, не треба було…»

Віктимблеймінг скрізь:

💔У поліції жертві кажуть, що вона сама винна, відмовляються приймати заяву

💔 В інтернеті, обговорюючи випадки насильства, люди пишуть, що все не так однозначно, жертва напевно спровокувала злочинця

💔 Якщо йдеться про шахрайство, перебувають люди, які вважають, що постраждалі були надто дурними
💔 Якщо жертва сексуалізованого чи домашнього насильства чоловік, над ним можуть відкрито посміятися: занадто слабкий, не мужик, лох

💔 Якщо жертва злочину дитина, звинуватить або саму дитину — «діти зараз дуже нахабні та розбещені», або її батьків, як правило, мати — недодивилася

Саме тому так багато дівчат, і тим паче хлопців не звертаються до поліції після сексуального чи домашнього насильства. Саме тому багато жертв займаються саме звинуваченням, вважаючи себе винними у всьому, що з ними відбувається.

Звідки береться віктимблеймінг
Психологи сходяться на думці, що головною причиною віктимблеймінгу є віра у справедливий світ — когнітивне спотворення та механізм психологічного захисту.

Його суть ось у чому: людина вважає, що з хорошими людьми нічого поганого не трапляється, що у світі кожен отримує те, що заслуговує, і, якщо чітко дотримуватись правил, ти будеш у безпеці. Вчись на п’ятірки — і в тебе буде гарна робота. Допомагай друзям і вони тебе ніколи не зрадять. Не носи коротку спідницю і тебе не згвалтують. Не суперечи чоловікові — і він не битиме тебе. Будь пильним — і шахраї не зможуть забрати твої гроші.

Визнати, що з будь-якою людиною будь-якої миті може статися все що завгодно і це не піддається жодній логіці, буває важко і страшно. А тут начебто є прості та зрозумілі правила, і якщо хтось постраждав, значить, він їм не слідував. Все, справа закрита. Можна не хвилюватися і продовжувати жити у своєму вигаданому безпечному світі.

Агресор може викликати більше емпатії, ніж жертва, хоч би як дивно це звучало. Принаймні коли йдеться про сексуалізоване насильство і злочинець чоловік, а постраждала жінка.

Люди стають жертвами помилки того, хто вижив. Це когнітивна пастка, через яку власний позитивний досвід ми поширюємо на решту людей.

«Я ніколи не носила коротку спідницю, і мене не зґвалтували — отже, й інших не повинні».

«Я не вештався вечорами по темних провулках, і мене не грабували.»

Віктімблеймінг не корисний ні для жертви, ні для обвинувачуючого, ні для суспільства в цілому

  • Звинувачення жертви створює умови, у яких стає можливим виправдати насильство. Саме за цих умов безпека, що похитнулася, потрапляє під ще більшу загрозу.
  • Знецінює страждання людини і ті травматичні обставини, з якими йому довелося зіткнутися та справлятися.
  • Додає «монетку» в і без того переповнену скарбничку почуття провини жертви. В яку вона і без звинувачень ззовні помилково склала все «сама винна», «зробила недостатньо» і «треба було на той момент…»

На щастя віктимблеймінгу можна уникнути. Ключовий момент у цьому – емпатія.

Дослідники Девід Адерман, Шарон Брем та Лоуренс Катц повторили з деякими змінами попередній експеримент. Замість того, щоб наказати учасникам просто спостерігати за стражданнями жертви, вчені попросили учасників уявити себе на місці жертви та свої почуття при цьому. І цього простого прийому з емпатією, із співпереживанням вистачило для того, щоб різко зменшити тенденцію до звинувачення жертви.

Тому наступного разу, коли у вас виникне спокуса поцікавитися, чи немає провини жертви в її трагедії, почніть із питання собі: «Як би я відчував себе на місці цієї людини?» Тільки за допомогою емпатії ми можемо зробити цей світ справді справедливішим.

Пам’ятай, якщо ти потрапив під хвилю громадської думки — не треба з ними сперечатися. Будь сильнішим і мудрішим. А впоратися зі стресом допоможуть консультанти Тінера. Просто клікай сюди, тебе підтримають ❤️

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.