Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

“Діалог молоді” про психічне здоров’я з першою леді України

Оновлено

У Києві за ініціативи молодіжного руху Teenergizer, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) України, Grand Challenges Canada та MH4U відбувся діалог із молоддю “Турбота про ментальне здоров’я”. Під час події молоді люди разом із першою леді, представниками державних, міжнародних та неурядових організацій і зірками обговорили проблеми психічного здоров’я, з якими найчастіше зустрічаються підлітки та молодь.

“Скаржитися на тривогу, поганий настрій, сум у нашому суспільстві не дуже заведено. І особливо коли ти – молода людина, підліток. «Ну які в тебе можуть бути серйозні тривоги?» – каже традиційне суспільство. Та це – знецінення проблеми. Бо минулої осені ЮНІСЕФ укотре дослідив ментальне здоров’я підлітків та молоді у 21 країні. Кожен п’ятий опитаний віком від 15 до 24 років зізнався, що почувається пригніченим і не відчуває наснаги до жодних справ. Особливо на тлі пандемії, коли «зламався» звичайний режим, спосіб життя, хтось із близьких захворів, втратив роботу”, – зазначила під час виступу Олена Зеленська, перша леді України.

У ході діалогу обговорили розширення доступу до безкоштовної психологічної підтримки молоді та її зв’язок із Планом заходів на 2021—2023 роки в межах реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні. Психічне здоров’я підлітків – комплексне питання на межі різних секторів. Для того, щоб кожен підліток отримував потрібні послуги та підтримку, потрібна співпраця секторів освіти, соціальних служб, охорони здоров’я, молодіжної політики, медіа тощо.

Основний акцент в наданні психологічної підтримки зроблений на форматі “рівний-рівному”, адже саме у підлітковому віці молоді люди схильні значно більше довіряти одноліткам, ніж старшим. Через механізм “рівний-рівному” психологічну підтримку отримують ті підлітки, які зазвичай не звертаються за допомогою або до батьків чи вчителів. Згідно із дослідженням ЮНІСЕФ, підлітки, найчастіше заходять за психологічною допомогою в інтернет. Найчастіші запити стосуються консультацій в анонімних чатах, чи на платформах громадських організацій, профільних спеціалістів. Тож, психологічна онлайн підтримка є основним каналом, до якого звертаються молоді люди. 

Команда молодіжного руху Teenergizer розповіла про безкоштовні онлайн-консультації для підлітків, які надають на сайті https://teenergizer.org/

Одразу після заходу, на сайті “Президент України” з’явилася новина про те, що всі молоді люди можуть звертатися за психологічною підтримкою безкоштовно та анонімно до Teenergizer! Консультанти “рівний рівному запропонували внести такі послуги для підлітків до програм на рівні держави та на рівні громад. Також Teenergizer запропонував враховувати питання психічного здоров’я підлітків  у заходи щодо реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні та поновити діяльність молодіжної групи при МОЗ. Таким чином, підлітки зможуть долучатися до обговорення та пропонувати власні рішення, спираючись на досвід своїх однолітків.

Із початком пандемії, ЮНІСЕФ разом з Teenergizer впроваджують проект із розширення та вдосконалення онлайн–консультацій для підлітків. За цей час 130 консультантів “рівний-рівному” пройшли навчання та надали більше ніж 12 000 онлайн консультацій для підлітків. Найбільш поширеними темами розмови є особисті відносини, сексуальне здоров’я, селф-харм ( навмисне нанесення шкоди самому собі), ознаки депресії та інше.

 

“Працюючи з підлітками та молодими людьми в Україні та у всьому регіоні Східної Європи та Центральної Азії з 2015 року, Teenergizer спостерігає стрімкий ріст попиту на підтримку психічного здоров’я серед молоді, тоді як доступність дружніх до молоді послуг у галузі психічного здоров’я на державному рівні, на жаль, залишається обмеженою. Дистанційне навчання, робота вдома, ізоляція від однолітків та друзів, необхідність постійно адаптуватися до нових умов життя, а також страх втратити сімейний дохід істотно впливають на психічне здоров’я молодих людей. Проте підлітки рідко обговорюють ці проблеми зі своїми батьками вдома чи зі вчителями у школах. Провідний світовий досвід демонструє, що підтримка “рівний-рівному”  часто є вирішальною”, – розказала Яна Панфілова, голова правління Teenergizer.

Також, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) анонсувало поновлення діяльності молодіжної групи, яка працюватиме над ключовими рішеннями у  молодіжній політиці на державному рівні.

“Ми, дорослі, маємо бути поруч в цей час. І надзвичайно важливо, аби підлітки мали довіру не тільки до батьків і вчителів, а, власне, і до тих медичних осередків, які готові  надати необхідний супровід чи допомогу. Міністерство охорони здоров’я вперше за багато років  зроблено важливі кроки у напрямку розширення і фінансування послуг з охорони психічного здоров’я, зокрема, дітей і молоді.  Ми відкриті до спільної роботи  з консультативною молодіжною  групою, яку створимо найближчим часом при МОЗ.  До цієї групи увійдуть представники найефективніших громадських і міжнародних організацій, що працюють з молоддю. Цей досвід допоможе нам краще розуміти потреби та запити у молодіжному середовищі, враховувати його інтереси для подальшої реалізації програм в сфері охорони здоров’я. Нашим пріоритетом є для нас усіх разом трансформувати “традиційну” систему психіатричної допомоги на охорону психічного здоров’я у кожній громаді”– поділилась заступниця Міністра охорони здоров’я України, Ірина Микичак. 

Підлітки очікують активної спільної інформаційно-просвітницької діяльності щодо  збереження та покращення психічного здоров’я. Опитування U-Report показало, що 71% молодих людей потребують більшої кількості інформації про психічне здоров’я. У цьому ж опитуванні найбільше молодих людей вважають активне публічне обговорення серед лідерів думок та медіа найкращим підходом до зниження стигми навколо цього питання.

“За останні два роки пандемія показала вершину айсберга питань навколо психічного здоров’я підлітків, і зараз ця проблема ще більше загострюється. За оцінками ЮНІСЕФ, майже 46 тисяч підлітків у світі щорічно вчиняють суїцид. В Україні завдання собі шкоди є однією з основних причин смерті підлітків віком 15-19 років. Психічне здоров’я підлітків – це те, що об’єднує різні сектори, тому потрібна ефективна колаборація міністерств, міжнародних та громадських організацій, місцевої влади та інших партнерів, поставивши життя підлітків у центр уваги. Вже є дієві ініціативи, такі як «Громада, дружня до дітей та молоді» та молодіжна програма Апшифт, і ми готові надалі розвивати такі напрямки, щоби молоді люди брали участь у вирішені проблем та були залучені до створення політик щодо себе. Я бачу, що сьогоднішня молодь точно відрізняється від попередніх поколінь і вона точно сильніша”, – сказала Анна Суходольська, Голова поведінкових комунікацій Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Діалог з молоддю проводився в рамках проектів «Залучення молодих людей для надання психічної/емоційної підтримки своїм одноліткам під час пандемії» за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), #ShareWeCare, який підтримується Grand Challenges Canada, та “Психічне здоров’я для України” MH4U.

 

 

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.