Заціни, ми вже 79 098 консультацій провели

Поради для підлітків: як зберегти психічне здоров’я під час війни

“Будуйте власний стабільний світ”

Важко уявити більш нестабільний час, ніж зараз. Раніше ми прокидалися в один і той же час, снідали, одягалися, йшли на навчання одним маршрутом. Раніше ми знали, що на нас чекає завтра, сьогодні ж усе змінилося. Нам складно будувати плани навіть на вечір, а далеке невідоме майбутнє — це вже не декілька років, як колись, а декілька місяців чи навіть тижнів. 

Не тільки погані новини, але й втрата стабільності негативно впливає на нас, на наш настрій та психічне здоров’я загалом. Недарма з самого дитинства ми чуємо про те, як важливо дотримуватися чіткого розпорядку дня: прокидатися, снідати, обідати й вечеряти в один і той же час. Це не просто нудні непотрібні правила з нудних книжок. Стабільність — це опора, що допомагає нам рухатися по життю та оберігає нашу психіку. 

У теперішніх надскладних умовах ми маємо самостійно будувати власний стабільний світ — регулярно приділяти увагу найменшим та найпростішим справам. Слід робити це, де б ви не були — у метро чи бомбосховищі, в оточенні незнайомих людей, вдома чи закордоном. Наприклад, раз на день можна виконувати нескладні фізичні вправи, а почати — з декількох присідань на день, або взяти за правило читати хоча б п’ять сторінок книжки. Якщо ви щоранку чистите зуби в один і той же час — це вже ваш власний острівок стабільності. 

І не забувайте хвалити себе за ваші маленькі, але такі важливі перемоги, будуючи вашу стабільність. Зараз точно не час критикувати себе за те, що робите недостатньо. Якщо раніше ви за ніч могли “проковтнути” цілу книгу, а сьогодні ледве декілька сторінок читаєте, акцентуйте свою увагу на тому, що вам вдається. 

“Допомагаючи іншим, допомагаємо собі”  

За останній місяць ми бачили багато болю, який неможливо осягнути, але попри все, в ці найтемніші часи ми бачимо і неймовірні прояви людяності та світла. Сьогодні нас усіх об’єднує готовність допомагати близьким та незнайомцям, підтримувати й тих, хто поруч, і тих, хто за тисячі кілометрів. Волонтери доставляють ліки в місця, куди, здавалося б, неможливо потрапити, люди, яких ми бачимо вперше в житті, дають прихисток, а підлітки плетуть маскувальні сітки.

Допомагаючи іншим, у такий спосіб ми підтримуємо і себе, стаємо більш щасливими та знаходимо сенс жити далі. Дослідження показують, що допомога людям дає нам можливість регулювати власні емоції, зменшує симптоми депресії та покращує емоційне самопочуття, а соціальна активність посилює відчуття спорідненості з іншими. Усвідомлення ж власних добрих справ може підвищити почуття оптимізму та задоволення. Крім того, добрі вчинки заохочують інших долучатися до допомоги.

Але не забувай, що доброта має починатися з доброти й до себе. Якщо ти почуваєш себе знесиленим, ймовірно, зараз час зробити крок назад та потурбуватися про власне фізичне та психічне здоров’я.

Саме тому ми рекомендуємо починати з того, що точно під силу. Пам’ятай, що допомога — це не тільки віддати всі свої накопичення, не залишивши гроші на їжу, чи організувати великий волонтерський штаб. Провести урок англійської для дітей, з якими ти знаходишся в укритті, поширити допис волонтерів, що потребують допомоги, або просто обійняти того, кому потрібна підтримка — це вже неоціненна допомога. У ситуації, в якій ми всі опинилися, навіть маленький крок назустріч іншим примножує добро та наближає перемогу. 

“Інформаційна гігієна”

Бути в курсі того, що відбувається — дуже важливо. Розповсюджувати інформацію — дуже важливо. Але, можливо, ти помічав/ла за собою, що впродовж одного дня вже вп’яте читаєш одну й ту саму новину, але різними словами? Навряд чи одні й ті ж страшні подробиці, які ти бачиш в шести різних Телеграм каналах допоможуть краще розібратися в ситуації або допоможуть щось змінити.

Інформаційна гігієна дуже важлива для збереження психічного здоров’я. Крім того, постійне споживання новин може викликати й фізичні симптоми, наприклад, втому чи проблеми зі сном.

Як бути поінформованим та вберегти своє психічне здоров’я?

Проаналізуй підписки. Чи дійсно тобі потрібно стільки джерел, що передруковують одну й ту ж інформацію? Чи є серед цих джерел — офіційні, перевірені ресурси? Чи відчуваєш ти себе поінформованим/ою і, можливо, навіть більш спокійним/ою після перегляду конкретних Телеграм каналів, або ж, навпаки, панікуєш та помічаєш стрімке погіршення настрою?

Мінімізуй час, який проводиш за новинами. Ми знаємо, як важко змусити себе не читати новини 24/7, але обмежувати себе варто. Почни з малого: наприклад, не відкривай Телеграм одразу після того, як прокинувся/лась. Першу годину свого дня присвяти собі.

Після перегляду новин зроби щось для себе приємне. Щоб допомогти собі боротися з почуттям страху, тривоги та занепокоєння, які часто супроводжують негативні новини, відразу після їх перегляду зателефонуй другу, випий чаю або подивись серіал.

Намагайся фокусуватися на позитиві. Ми бачимо відео з нашими героями, волонтерами та простими людьми, що допомагають одне одному. Навіть під час війни з’являється багато позитивних новин, які повертають нам віру в людяність та майбутнє.

Вам може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.